fbpx

Stacionárne hraničné kontroly medzi Nemeckom a ČR obnovené nebudú

Reklama
Na snímke príslušníci rakúskej polície poèas policajnej kontroly na hraniciach medzi Rakúskom a Slovenskou republikou na hraniènom priechode Bratislava - Jarovce / Kittsee 29. septembra 2022. Èesko aj Rakúsko zaviedli doèasné zavedenie kontrol na hraniciach so Slovenskom od polnoci zo stredy na štvrtok. Dôvodom je zvýšená migrácia. FOTO TASR - Pavol Zachar *** Local Caption *** hranièný priechod Bratislava Jarovce Kitsee autá kolóny rakúska policajtka

Zdroj foto: TASR

Stacionárne kontroly na hraniciach medzi ČR a Nemeckom v súčasnom období obnovené nebudú. Vyplýva to z výsledkov piatkového rokovania nemeckej ministersky vnútra Nancy Faeserovej s rezortnými partnerom z ČR Vítom Rakušanom a ministrom vnútra spolkovej krajiny Sasko Arminom Schusterom. 

„Spoločné opatrenia považujem za natoľko účinné, že nie je nutné pristúpiť k znovuzavedeniu kontrol na hraniciach,“ povedal Rakušan. Traja ministri sa podľa jeho slov zhodli, že schengenský priestor s otvorenými hranicami je hodnotou a akékoľvek obnovenie hraničných kontrol na vnútorných hraniciach je až krajným riešením.

Kvalitná spolupráca s nemeckou stranou zaistila, že i napriek náročnej migračnej situácii minulý rok nebolo potrebné na hraniciach Nemecka s ČR zavádzať špeciálne opatrenia. Situácia sa výrazne upokojila po zavedení dočasných hraničných kontrol na česko-slovenskej hranici, kadiaľ viedol hlavný koridor tranzitnej nezákonnej migrácie smerom do Nemecka.

„Vďaka kontrolám nastal pokles počtu osôb prechádzajúcich cez naše územie o 98 percent, čo sa prejavilo i na česko-nemeckej hranici,“ píše sa v piatkovej tlačovej správe českého ministerstva vnútra. Vláda ČR situáciu neustále sleduje a v prípade opätovného nárastu nezákonnej migrácie cez české územie je pripravená okamžite reagovať.

Nemecko v boji proti prevádzačom a nezákonnej migrácii zintenzívnilo pátranie a stíhanie. Pohraničnú políciu v Sasku podľa Faeserovej v súčasnosti posilňujú stovky príslušníkov nemeckej polície.

Schuster a minister vnútra nemeckej spolkovej krajiny Brandenbursko Michael Stübgen začiatkom mája Faeserovú žiadali o dočasné obnovenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českom s cieľom obmedziť nelegálnu migráciu. Ministerka v spojitosti s Poľskom vyjadrila presvedčenie, že krajiny dosiahnu podobné porozumenie ako s ČR. Faeserová má v utorok 30. mája navštíviť spoločné stredisko nemeckej a poľskej polície v prihraničnej obci Šwiecko.

Obnovenie hraničných kontrol by podľa jej slov vytvorilo veľké prekážky pre ľudí dochádzajúcich za prácou, opatrovateľov, remeselníkov či podniky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie