fbpx

Strašidelné chvíle v lietadle. Toto zažili Slováci vracajúci sa z Cypru!

Reprofoto PLUS 7 DNÍ/Pixabay

Slováci zažili na spiatočnej ceste z Cypru naozaj nepríjemné chvíle. Prasklo čelné sklo lietadla a lietadlo muselo núdzovo pristáť. Jednu pasažierku odvážali do nemocnice.

Horor pre cestujúcich nastal v momente, keď pilot Boeingu 737 zahlásil, že majú technickú poruchu a musia núdzovo pristáť. Dôvodom bolo puknuté čelné sklo priamo v kokpite. Ako ďalej informuje týždenník PLUS 7 DNÍ, niektorí pasažieri sa báli o holý život.

Piloti sa pre hroziaci podtlak a zlý technický stav rozhodli núdzovo pristáť v Grécku. Podľa jedného z pasažierov polhodinu krúžili vo vzduchu nad Aténami, kým konečne pristáli.

Situáciu musel dokonca riešiť aj cyperský delegát slovenských turistov, ktorý im mal zohnať nové lietadlo, no neúspešne: „Povedal nám, že sa spojil s cestovnou kanceláriou Tip travel od ktorej sme zájazd kupovali a že to už riešia. No bohužiaľ, vykašlali sa na nás,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ Anton Ganobčík.

Dráma však núdzovým pristátím nekončila, v Aténach boli ľudia doslova uväznení na palube, malé deti a starší ľudia museli čakať až päť hodín, kým lietadlo obzrie technik. Podľa pasažiera Ganobčíka jedna pani od stresu skolabovala, situáciu opísal ako chaotickú: ,,Boli tam malé polročné deti, ozýval sa plač a dvesto ľudí používalo jedinú toaletu. Šíril sa z nej obrovský zápach ako zo stajne, vzduch sa stal postupne nedýchateľný.“ No potom nastal ďalší šok, lietadlo s veľkou prasklinou na čelnom skle mohlo odísť.  Technici prasklinu prelepili fóliou a Boeing 737 so Slovákmi na palube opäť vzlietol.

Boeing 737 má za sebou už viaceré havárie. V priebehu dvoch rokov 2018 a 2019 zahynulo pri nehodách Boeingu 737 Max 346 ľudí. Aktuálne sú zamestnanci koncernu, ktorý vyrába tieto lietadlá v štrajku. Požadujú zvýšenie platov a lepšie dôchodkové benefity. Dlhý štrajk by mohol ešte viac ohroziť financie Boeingu, spoločnosť už teraz bojuje s dlhom vo výške až 60 miliárd USD (približne 56,4 miliardy EUR).

Zamestnanci Boeingu vstúpili do štrajku, prvýkrát za 16 rokov

Zamestnanci amerického výrobcu lietadiel Boeing vstúpili v piatok do štrajku, prvého za 16 rokov. Pre zastavenie práce hlasovali takmer všetci zamestnanci závodov na západnom pobreží potom, ako odmietli dohodu s vedením firmy o zvýšení miezd o štvrtinu. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.

Medzinárodné združenie zamestnancov v strojárstve a letectve (IAM), ktoré zastupuje približne 33.000 zamestnancov vyrábajúcich lietadlá 737 MAX aj ďalšie v oblastiach Seattlu a Portlandu, oznámilo, že jeho členovia odmietli návrh vedenia Boeingu na zvýšenie miezd v najbližších štyroch rokoch o 25 %. Proti návrhu dohody hlasovalo až 94,6 % zamestnancov. Boeing okrem toho ponúkol vyššie krytie nákladov na zdravotné zabezpečenie a lepšie podmienky aj v prípade odchodu do dôchodku. K tomu prisľúbil, že nové lietadlá sa budú vyrábať v závodoch so zamestnancami združenými v odboroch.

Napriek tomu zamestnanci ponuku neprijali. Odbory totiž pôvodne požadovali rast miezd až o 40 %.

Štrajk, za ktorý hlasovalo až 96 % zamestnancov a je prvý od roku 2008, znamená zastavenie výroby najpredávanejšieho lietadla spoločnosti 737 MAX. Firma pritom už aj pred štrajkom zápasila s meškaním dodávok svojich strojov a vysokými dlhmi.

Po havárii dvoch lietadiel 737 MAX z rokov 2018 a 2019, pri ktorých zahynulo 346 ľudí, sa situácia Boeingu ešte viac skomplikovala na začiatku tohto roka. V januári musel jeden zo strojov 737-9 núdzovo pristáť po tom, ako sa mu počas letu odtrhli dvere.

Bude vás zaujímať

Spoločnosť je stále v strate, pričom negatívne výsledky zaznamenala v obidvoch kvartáloch tohto roka. Za 1. štvrťrok dosiahla strata 343 miliónov USD (311,37 milióna eur) a v 2. štvrťroku sa zvýšila na 1,44 miliardy USD.

Prípadný dlhotrvajúci štrajk tak situáciu firmy výrazne zhorší, keďže predchádzajúci štrajk v roku 2008, ktorý trval 52 dní, oberal spoločnosť denne o príjmy na úrovni zhruba 100 miliónov USD. Ako uviedla firma TD Cowen, ak by súčasný štrajk trval 50 dní, Boeing by mohol prísť približne o tri až 3,5 miliardy USD.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie