fbpx

VIDEO: Študentov na indickej univerzite napadol ozbrojený dav. Hádzali po nich kamene a demolovali izby

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/AP

Päť zahraničných študentov bolo zranených kvôli tomu, že sa na indickej univerzite modlili počas moslimského sviatku ramadán. Traja z nich boli už prepustení z nemocnice. Zvyšné dva sú v stabilizovanom stave.

Indická polícia zatkla päť mužov, ktorí napadli niekoľko zahraničných študentov počas modlitby. K incidentu, ku ktorému viedla ostrá hádka, došlo na internátoch Gudžarátskej univerzity v západnej Indii.

Policajný komisár mesta Ahmedábád Malik novinárom povedal, že v sobotu 16. marca večer vstúpili do internátu asi dve desiatky ľudí, ktorí sa postavili proti študentom, ktorí sa modlili, a nútili ich, aby tak urobili v mešite. Tá v meste ale nie je. Podľa študentov bola skupina útočníka ozbrojená nožmi.

„Hádali sa kvôli tomu, napádali ich a hádzali po nich kamene. Tiež im zdemolovali izby,“ povedal a dodal, že bol vytvorený tím, ktorý prípad vyšetruje. Indické ministerstvo zahraničia uviedlo, že gudžarátska vláda podniká „prísne kroky“ proti páchateľom.

Polícia nepotvrdila, či zatknutí muži patria k nejakej politickej alebo náboženskej organizácii. Vysoko postavený policajný úradník Tarun Duggal povedal, že čoskoro môžu byť zatknutí aj ďalší účastníci incidentu. Na videozáznamoch, ktoré kolujú po internete, je vidieť, ako dav pri útoku na študentov prevoláva hinduistické náboženské heslá, demoluje autá a hádže kamene.

„Takto nemôžeme prežiť,“ povedal jeden africký študent na videu natočenom z miesta činu. V pozadí je počuť hlasný krik a zvuky vecí, ktoré dav demoluje a rozbíja. „Prišli sme do Indie študovať a teraz nás napádajú len preto, že je čas ramadánu a moslimovia sa modlia. Teraz rozbíjajú kolesá a všetko demolujú,“ povedal. Počas incidentu utrpelo zranenie päť študentov. Traja z nich boli už prepustení z nemocnice. Zvyšní sú v stabilizovanom stave.

Neerja A Gupta, prorektor Gudžarátskej univerzity, cez víkend novinárom povedal, že medzi zahraničnými študentmi a útočníkmi panovalo už dlhšiu dobu napätie. Podľa jeho informácií nebola modlitba „hlavný problém“. Ďalšie vyjadrenia univerzita neposkytla.

Nie je to prvýkrát, čo v Indii vzniká napätie okolo moslimských modlitieb. V roku 2021 príslušníci skupiny ultrapravicových hinduistov pravidelne prerušovali moslimské obrady na verejne dostupných miestach. Začiatkom tohto mesiaca bol v Dillí suspendovaný policajt, ktorého zachytili kamery, ako kope do moslimských mužov prevádzkujúcich dennú moslimskú modlitbu namáz na okraji cesty.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie