fbpx

Súhrn medzinárodného spravodajstva | 13. mája

Reklama

PRAHA – Európska únia a ďalšie demokratické krajiny potrebujú jednotný a realistický postoj voči Číne, pretože ani najvýznamnejšie krajiny EÚ nemôžu „hrať s Pekingom“ za rovnakých podmienok, povedal český prezident Petr Pavel. EÚ sa usiluje nájsť rovnováhu medzi názormi svojich 27 členských krajín a snahou zachovať osobitný prístup EÚ k Číne a zároveň uchovať si úzke partnerstvo so Spojenými štátmi. V rozhovore pre Reuters 61-ročný Pavel v piatok povedal, že konanie Číny počas ruskej vojny na Ukrajine ukázalo, že Čína nie je konštruktívny hráč.

VARŠAVA – Pamätník a kríž neďaleko ruského mesta Irkutsk, ktoré pripomínajú poľské a litovské obete sovietskeho teroru, boli odstránené. V piatok to oznámil poľský veľvyslanec v Rusku Krzysztof Krajewski. „Odstránenie pamätníka a kríža bolo uskutočnené pod zámienkou reorganizácie uličiek na tomto pamätnom mieste,“ povedal Krajwski. Poľské veľvyslanectvo v Moskve i konzulát v Irkutsku podľa Krajewského podniknú v spojitosti s incidentom náležité kroky.

FÁTIMA – Pápež František má v úmysle v auguste navštíviť Portugalsko, uviedol vatikánsky štátny tajomník v piatok počas púte do fátimskej svätyne v centre tejto krajiny. Argentínsky pápež sa plánuje tiež zúčastniť na Svetových dňoch mládeže, celosvetovom stretnutí mladých katolíkov, ktoré sa tento rok uskutoční v Lisabone od 1. do 6. augusta. „Nemôžete prísť do Portugalska bez návštevy Fátimy“, pričom „všetci pápeži vždy venovali Fátime veľkú pozornosť,“ povedal kardinál Pietro Parolin novinárom.

CANBERRA – Ruskí diplomati pôsobiaci v Austrálii odmietajú zaplatiť pokuty za stovky dopravných priestupkov ešte z roku 2007. Vyplýva to z dokumentu austrálskej vlády. Austrálske ministerstvo zahraničných vecí a obchodu žiada od ruského veľvyslanectva takmer 90.000 dolárov za pokuty za prekročenie rýchlosti či za nesprávne parkovanie. Ruských diplomatov navyše viackrát žiadalo o rešpektovanie zákonov, vyplýva z dokumentu.

MOSKVA – Ruské úrady v piatok informovali o dvoch veľkých výbuchoch v okupovanom meste Luhansk na východe Ukrajiny. Z raketového útoku Moskva obvinila ukrajinskú armádu. Informáciu o útoku sa však nepodarilo overiť. Kyjev na obvinenia bezprostredne nereagoval. Na sociálnych sieťach boli zverejnené videá, na ktorých bolo vidno hustý dym, pričom médiá informovali o požiari priemyselných zariadení. Obete na životoch hlásené neboli. Luhansk sa nachádza zhruba 100 kilometrov od frontovej línie.

JEREVAN – Azerbajdžanské jednotky v piatok zabili arménskeho vojaka počas ďalších ozbrojených potýčok, ktoré vypukli na hraniciach medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Stalo sa tak dva dni pred nedeľným stretnutím v Bruseli, kde majú rokovať arménsky premiér Nikol Pašinjan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. Arménske ministerstvo obrany uviedlo, že „jeden vojak prišiel o život a ďalší dvaja boli zranení“, dodajúc, „že intenzita bojov sa znížila“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie