fbpx

ROZHOVOR: Šutaj Eštok: Vytypujeme a zabezpečíme tri nehnuteľnosti. Najvyšší ústavní činitelia si zaslúžia bezpečné bývanie

Reklama
Matúš Šutaj Eštok – minister vnútra SR a predseda strany Hlas-SD. Zdroj: iStream
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Či sa s jeho príchodom do vedenia strany Hlas-SD zlepšia vzťahy s národniarmi,
  • ako sa zotavuje premiér Robert Fico,
  • aké opatrenia chystá vláda na ochranu ústavných činiteľov a politikov,
  • prečo sa video s útočníkom dostalo do rúk extrémistovi Bombicovi a prečo účinkoval v jeho relácii,
  • ako chce vláda zabezpečiť zmier v spoločnosti.

Nový predseda strany Hlas-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v relácii Sadnite si, prosím hovorí, že nebude podporovať šírenie nenávisti, odsudzuje násilie a pre Slovensko chce zmierenie. 

Aké bude vedenie strany pod vašimi rukami?

Verím, že tak ako som prevzal dres s číslom 1 na sneme v sobotu v Košiciach od Petra Pellegriniho, tak že od neho prevezmem aj pokračovanie odkazu, ktorý sme spolu začali pred štyrmi rokmi, keď sme založili Hlas-SD.

Stranu, ktorá má 3 000 členov, plné regionálne štruktúry, ktorá má zodpovednosť za sedem kľúčových ministerstiev a ktorá má 27-členný poslanecký klub, ktorá chce garantovať stabilitu tejto vládnej koalície, ktorá chce byť tou slušnou časťou reprezentujúcej spoločnosti a sme jasne zadefinovaní ako sociálni demokrati.

Budú tie opraty naozaj vo vašich rukách?

Je to politické dieťa Petra Pellegriniho. Preto som aj povedal, že prevziať tú stranu a riadiť ju, je moja najväčšia pracovná výzva. Tá pozícia dáva nejaké možnosti zakladajúcemu predsedovi, aby sa zúčastňoval na rôznom politickom dianí, ale skôr to beriem ako taký poradný hlas.

Som rád, ak sa môžem s Petrom Pellegrinim poradiť a budem môcť aj v budúcnosti. Sme kolegovia aj priatelia, a tak naša komunikácia bude vždy fungovať aj na tejto priateľskej báze.

V sobotu po sneme prišiel za mnou a povedal, že strana je v dobrých rukách. Ako prezident si je vedomý svojich úloh, že musí na spoločnosť ako takú nahliadať z vyššieho poschodia a nepozerať sa iba na voličov strany.

Ako prezident totiž musí reprezentovať záujmy všetkých občanov Slovenska.

Podľa vás to naozaj dokáže?

Som o tom presvedčený. Jemu nikto nezoberie zo srdca, že je sociálnym demokratom. Peter Pellegrini je človek, ktorý sa vždy snaží nájsť v spoločnosti zmier. Je si vedomý toho, že musí byť nadstranícky, aj preto si pozastavil členstvo v strane Hlas-SD a bude takýmto prezidentom.

Ja osobne som si istý, že to bude najlepší prezident, ktorého Slovensko malo, a som presvedčený a dúfam, že to tak bude nie na 5 rokov, ale na 10 rokov. Že bude môcť reprezentovať Slovensko aj doma, aj v zahraničí a že pomôže nášmu slovenskému renomé.

Samozrejme, prezident má tiež nejaké hodnoty. Opozícia však často vyčítala prezidentke Zuzane Čaputovej, že pochádza z PS a že je skôr naklonená na tú stranu. Nebola to trošku krivda?

Pani prezidentka k tomu prispela svojimi krokmi. Ona vymenovala úradnícku vládu, ktorá hovorila, že nikto z tých predstaviteľov nemá žiadne politické ambície a garantuje, že to tak nebude. A videli ste, že to nebola úradnícka vláda, ale vláda Progresívneho Slovenska. Pán Ódor je na kandidátke PS a ďalší ľudia, ktorí dnes majú jasné politické ciele.

Peter Pellegrini, poučený aj touto situáciou pani Čaputovej, je pripravený byť tým nadstraníckym.

Zlepšia sa teraz vzťahy s SNS? Vieme, že Andrej Danko nemal Petra Pellegriniho veľmi v láske.

Na každej pozícii som sa vždy snažil s ľuďmi vychádzať maximálne priateľsky a maximálne otvorene a úprimne.

Snažím sa to tak robiť aj v politike, aj v tej najvyššej, pretože s príchodom do ministerského kresla vstupujete do elitnej ligy. A taký vzťah som mal aj so všetkými predstaviteľmi SNS. S pánom Tarabom máme vysoko nadštandardný a až priateľský vzťah.

A s pánom Dankom komunikujeme úplne štandardne. Ja rozumiem, že je to predseda koaličnej strany, rešpektujem ho, a na druhej strane musí aj on rešpektovať teraz už nového koaličného partnera, ktorý s ním na tých koaličných radách bude sedieť, a rovnako tam bude sedieť, verím, že keď sa zotaví, aj premiér Robert Fico.

Kto bude novým predsedom parlamentu?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie