fbpx

Svetové médiá píšu o Pellegriniho inaugurácii. Z tohto majú obavy

Reklama
Na snímke prezident SR Peter Pellegrini počas prehliadky Čestnej stráže prezidenta SR po prevzatí Prezidentského paláca od predchodkyne Zuzany Čaputovej v Bratislave 15. júna 2025. Zdroj: FOTO TASR/Michal Svítok

Svetové médiá poukazujú na úzke spojenectvo novej hlavy štátu, teda prezidenta Petra Pellegriniho a premiéra Roberta Fica. Podľa agentúry AFP sa analytici domnievajú, že pre nového prezidenta bude ťažké ostať apolitický, hoci sa k tomu po svojom zvolení zaviazal. Informuje o tom portál topky.sk.

Pellegrini, ktorý v aprílovej priamej voľbe prezidenta porazil diplomata Ivana Korčoka, vystriedal v úrade Zuzanu Čaputovú. „Jeho víťazstvo upevnilo Ficovu mocenskú pozíciu,“ napísala agentúra AP.

„Kritici sa obávajú, že Slovensko pod Ficovou vládou opustí prozápadné smerovanie a bude nasledovať Maďarsko, na ktorého čele stojí populistický premiér Viktor Orbán,“ dodala.

Zvýšené bezpečnostné opatrenia po atentáte

Agentúra AP poukázala aj na zvýšené bezpečnostné opatrenia pri inauguračnom ceremoniáli, ktorý sa uskutočnil mesiac po atentáte na Fica. Ten bol útočníkom vážne poranený a po niekoľkých operáciách je teraz v domácej starostlivosti a venuje sa rekonvalescencii.

Podľa agentúry DPA sa slovenská opozícia obáva, že vládna koalícia bude po Pellegriniho nástupe do prezidentskej funkcie schopná ľahšie presadiť svoje kontroverzné plány, napríklad zmeny vo verejnoprávnom rozhlase a televízii. DPA však podobne ako ďalšie zahraničné médiá upozorňuje, že slovenský prezident má prevažne reprezentatívne úlohy. Môže síce vetovať zákony, jeho veto však môže prehlasovať parlament.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie