Ťažko chorí pacienti môžu skončiť v nemocniciach. Niektorým hospicom hrozí ZATVORENIE

hospic
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/DC Studio, TASR/Maro Černý
Reklama

Podotkol, že za ústavnú hospicovú starostlivosť vlani VšZP zaplatila vyše tri milióny eur, pričom predpokladaná úhrada na tento rok vzrastie na viac ako 8,3 milióna eur.

VšZP ozrejmila, že z celkového počtu 14 poskytovateľov k dnešnému dňu nepodpísalo zmluvy šesť z nich. „Štátna poisťovňa s nimi aktívne komunikuje a snaží sa nájsť konsenzus. Spomínaní šiesti poskytovatelia, ktorí odmietli podpísať dodatky, mali faktúry spracované podľa cenového opatrenia do piatich dní od doručenia oprávnených dávok podľa pokynov. VšZP dokonca pristúpila k preddavkom za január, aby sa predmetní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nedostali do finančnej tiesne,“ doplnila členka predstavenstva Denisa Slivková.

Návrh VšZP by niektoré hospice minuli behom dvoch týždňov. „Mali by sme pozerať na toho pacienta, na to, že on je na prvom mieste. On potrebuje, on si nevie naplánovať, kedy bude umierať. Tento mesiac už máme naplnené limity, tak môžete umrieť na budúci mesiac. Toto sa v našej paliatíve nedá robiť,“ dodáva Žilková.

„Na 60. deň má ukončiť pobyt v hospici. Chcem vedieť, kde toho pacienta mám preložiť,“ pýta sa Dohňanská. „To si neviem ani predstaviť, že by sme to tu zavreli a pacientov dali poodvážať pred ich domy. To je proste nemysliteľné,“ zamýšľa sa Žilková.

Zdravotné poisťovne sú vyhláškou viazané

Štátna zdravotná poisťovňa zdôraznila, že v žiadnom prípade nemá záujem ohroziť existenciu hospicov alebo obmedziť dostupnosť tejto starostlivosti. Opačné tvrdenia považuje za zavádzajúce.

„VšZP v žiadnom prípade netrvá na tom, aby hospice využívali iba časť svojich lôžok. Naopak, poisťovňa nastavila limity na základe skutočnej produkcie týchto zariadení v rokoch, keď dosahovali najvyššie výkony,“ poznamenala.

Zároveň deklaruje, že limity sú nastavené dostatočne a flexibilne tak, aby pokryli starostlivosť pre všetkých poistencov VšZP, ktorí ju potrebujú.

Poisťovňa Dôvera reagovala len stručným stanoviskom. „Mrzí nás to, no objem peňazí v rámci jednotlivých typov zdravotnej starostlivosti je určený programovou vyhláškou, ktorú pripravilo ministerstvo zdravotníctva a aktuálne je v pripomienkovom konaní. Zdravotné poisťovne sú touto vyhláškou viazané,“ ozrejmil špecialista na PR poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

Neprijmú nových a presunú ich do nemocníc

V utorok VšZP rokovala s Asociáciou hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska (AHAPS). „Výsledkom dnešného rokovania s vedením Všeobecnej zdravotnej poisťovne je dohoda o tripartitnom rokovaní medzi zástupcami poisťovní, a to Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Dôvery, ale i Unionu, ako i Ministerstva zdravotníctva,“ ozrejmila Stískalová.

Situácia je podľa Stískalovej vážna, keďže členovia asociácie majú aktuálne platné zmluvy s VšZP len do konca marca. AHAPS pokračuje v rokovaniach o predĺžení zmlúv aj so súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera.

„Od 1. apríla, pokiaľ nedôjde k podpísaniu zmluvy medzi hospicmi a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, tak pacienti budú presúvaní na lôžka do nemocníc a nebudeme prijímať ďalších hospicových pacientov, ktorí sú poistení vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. V rokovania s poisťovňou Dôvera budú, samozrejme, ďalej pokračovať,“ uzavrela Stískalová.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova