fbpx

Toto je 6 potravín, ktoré ti pomôžu pri chudnutí

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Jennifer Burk, Jeffrey Grospe

Tiež máte pocit, že leto prichádza každý rok skôr, než sa naň stihnete pripraviť? Ak sa aj na vašej postave ľahko podpísali zimné mesiace, a chvíle odhalenia vám trochu naháňa hrôzu, choďte na to múdro a začnite si pochutnávať na potravinách, ktoré vedia chudnutie celkom výrazne podporiť.

Paradajky

Paradajky sa tešia obľube vďaka svojej sladkokyslej chuti a minimu kalórií. V 100 gramoch paradajok podľa konkrétnej odrody nájdeme iba okolo 21 kcal. Okrem zdraviu prospešných živín a vitamínov obsahujú predovšetkým vodu (92 %), z toho dôvodu sú neoceniteľnou surovinou v redukčnom jedálničku a zároveň v boji proti celulitíde.

Vitamíny E a K, ktoré paradajky obsahujú, sú rozpustné v tukoch, takže pokiaľ si dávate surové paradajky, je dobré ich pokvapkať olivovým olejom. Paradajky sú bohaté aj na draslík, ktorý podporuje správne vylučovanie vody z tela a pomôže vám zbaviť sa napríklad opuchnutých nôh. Zároveň je draslík dôležitý pre správnu funkciu svalového a nervového systému a zohráva úlohu pri správnej činnosti srdca.

Paradajky sú výnimočné svojimi antioxidačnými účinkami, a to vďaka obsahu červeného rastlinného farbiva s názvom lykopén. Ten z tela pomáha odstraňovať toxíny, voľné radikály a ďalšie nežiaduce látky. Dokonca pomáha znižovať cholesterol. Je obsiahnutý hlavne v šupke a tesne pod ňou, a pokiaľ paradajky tepelne upravíte, uvoľní sa ho až päťkrát väčšie množstvo.

Ideálne teda je dať si paradajky napríklad pečené, pokvapkané olivovým olejom a ochutené trochou cesnaku, bylinkami, soľou a čiernym korením. Nielenže si na nich pochutnáte a nepriberiete po nich ani gram, ale pokiaľ si ich doprajete častejšie, budete mať aj dobrú náladu. Obsahujú totiž látku, ktorá ju zlepšuje.

Čučoriedky

Čučoriedky sa vďaka obsahu vitamínov a minerálnych látok radia medzi najzdravšie druhy ovocia a často sú označované ako superpotravina.

Sú nabité antioxidantmi, ktoré pomáhajú znížiť cholesterol či efektívnejšie odbúravať aj viscerálny alebo útrobný tuk, ktorý sa drží v oblasti brucha a obaľuje veľké orgány.

Šupky čučoriedok sú plné nerozpustnej vlákniny, ktorá priaznivo pôsobí na trávenie a prečistenie organizmu. Ak si teda chcete dopriať niečo sladké, dajte si čučoriedky. V 100 gramoch majú len 51 kalórií a vďaka látkam, ktoré obsahujú, vám upokoja nervy.

Najlepšie sú, samozrejme, tie slovenské, z ktorých si môžete urobiť napríklad smoothie. A keď ich skombinujete s malinami a ostružinami, ešte zvýšite podiel prospešných antioxidantov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie