fbpx

Toto si už v automatoch nekúpite. Viaceré deti kvôli tomu skončili v nemocnici

Reklama
Na snímke vľavo legálna droga HHC-P, vpravo automat, kde si ho môžu kúpiť aj maloleté osoby. Zdroj: reprofoto/tvnoviny.sk

Látku, ktorú si ľudia kupovali ako legálnu náhradu marihuany, sa už čoskoro prestane predávať. Po vzore z iných krajín ju zaradia na zoznam zakázaných látok. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky prostredníctvom sociálnej siete informuje, že psychoaktívne látky HHC, HHC-P a HHC-O voľne dostupné v automatoch v podobe sušiny, náplní do e-cigariet, cukríkov a iných sladkostí už nebudú môcť byť vydávané za legálne náhrady výrobkov z konope.

Vláda na včerajšom rokovaní totižto schválila novelu, ktorou navrhli zaradiť tieto látky medzi zakázané.

Obľúbené medzi mladými

HHC, HHC-P a HHC-O si pre svoju ľahkú dostupnosť získali popularitu aj medzi deťmi a tínedžermi.

„Prebiehajúce výskumy účinkov HHC a príbuzných látok naznačujú riziko vytvárania návyku a fyzickú závislosť, ktorá sa prejavuje zmenami správania a závažnými zdravotnými a psychosociálnymi dôsledkami,“ dodal rezort zdravotníctva.

Prípady intoxikácie detí podľa nich nie sú ojedinelé. Podľa Národného ústavu detských chorôb mnohé z detí nevyhľadajú lekársku pomoc a v mnohých prípadoch osoby v okolí týchto detí nerozlíšia toxický účinok tejto látky.

V iných krajinách už nelegálne

HHC-H, HHC-O, HHC-P a HHCP acetát nemajú medicínske a ani priemyselné využitie.

HHC už figuruje na zozname nelegálnych látok napríklad v Dánsku, Belgicku, Francúzsku, Chorvátsku, Taliansku, Litve, Lotyšsku, Rakúsku, Poľsku, Fínsku, na Islande, na Cypre a od marca tohto roka aj v Českej republike.

Novela zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch ešte musí prejsť schválením parlamentu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie