fbpx

Toto ste o vašej MAČKE netušili: Domáci miláčik môže zdvojnásobiť riziko duševnej poruchy

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Mať mačku ako domáceho maznáčika môže podľa nedávnej štúdie potenciálne zdvojnásobiť riziko porúch súvisiacich so schizofréniou.

Austrálski vedci vykonali analýzu 17 štúdií publikovaných za posledných 44 rokov z 11 krajín vrátane USA a Veľkej Británie.

„Našli sme súvislosť medzi široko definovaným vlastníctvom mačiek a zvýšenou pravdepodobnosťou vzniku porúch súvisiacich so schizofréniou,“ vysvetlil psychiater John McGrath a ďalší výskumníci z Queenslandského centra pre výskum duševného zdravia, vo svojej štúdii zverejnenej v decembri minulého roka.

Zväčša ide o neškodný parazit

Táto myšlienka, že vlastníctvo mačiek by mohlo súvisieť s rizikom schizofrénie, bola navrhnutá v štúdii z roku 1995, pričom ako príčina bola navrhnutá expozícia parazitom nazývaným Toxoplasma gondii (Toxoplazma obyčajná). Doterajší výskum však priniesol zmiešané závery, informuje portál sciencealert.com.

Štúdie zistili, že pobyt s mačkami počas detstva môže zvýšiť pravdepodobnosť, že sa u človeka vyvinie schizofrénia; nie všetky štúdie však našli súvislosť.

Niektorí tiež spájajú expozíciu mačiek s vyšším skóre na stupniciach, ktoré merajú črty súvisiace so schizofréniou – ktorá ovplyvňuje myšlienky, pocity a správanie človeka – a psychotické zážitky, ale opäť, iné štúdie túto súvislosť nepreukazujú.

Aby sme získali jasnejší obraz, McGrath a jeho tím tvrdia, že je potrebné dôkladne preskúmať a analyzovať celý výskum na tieto témy. Toxoplazma obyčajná je väčšinou neškodný parazit, ktorý sa môže preniesť nedostatočne tepelne upraveným mäsom alebo kontaminovanou vodou.

Domáce mačky nepredstavujú riziko

Na Slovensku je toxoplazmózou nakazených v priemere 21 percent dospelých ľudí. Vyplýva to z prieskumov Slovenskej akadémie vied (SAV). Infekcia sa u človeka najčastejšie neprejavuje vôbec.

Problémy môže spôsobiť v prípade, že sa žena nakazí počas tehotenstva, keď môže dôjsť k poškodeniu plodu alebo až k potratu. Rizikovou skupinou sú tiež ľudia s oslabenou imunitou. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

„Mačka je definitívnym hostiteľom parazita, ktorý u nej žije v čreve. Počas akútnej fázy infekcie vylučuje v truse do prostredia obrovské množstvo oocýst (vajíčok), ktoré sú infekčné pre človeka, pre mačky, ale aj pre všetky druhy teplokrvných živočíchov. Táto fáza vylučovania oocýst trvá v priemere dva týždne,“ vysvetlila parazitologička Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV.

Štúdia vo Švajčiarsku podľa hovorkyne SAV ukázala, že len menej ako jedno percento mačiek vylučuje oocysty do prostredia. Potvrdzujú to aj výsledky parazitológov SAV – zo 750 mačiek vyšetrených v roku 2022 boli potvrdené len u šiestich zvierat.

„Mačky, ktoré sú chované výlučne vo vnútri a nie sú kŕmené surovým mäsom, nepredstavujú pre ľudí prakticky žiadne riziko. Je nepravdepodobné, že sa nakazíte dotýkaním sa nakazenej mačky, pretože oocysty sa zvyčajne nenachádzajú na srsti mačky a po opustení tela v truse trvá minimálne dva až štyri dni, kým sa stanú infekčnými,“ dodala Antolová.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie