TOTO sú chyby, ktoré robíme najčastejšie v zime pri používaní kvapaliny do ostrekovačov

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: EASYFOTO TASR - Kristína Mayerová, FOTO TASR/Lukáš Grinaj

Zamrznutá voda v ostrekovačoch je vždy zlým signálom. Objavte jednoduché a bezpečné spôsoby, ako to vyriešiť. Dobrá viditeľnosť je vždy nevyhnutná.

Zamrznutá kvapalina v ostrekovačoch, keď potrebujete mať čisté čelné sklo, je problém. V jesenných a zimných mesiacoch je dobrá viditeľnosť na cestách nevyhnutná. Zamrznutá zmes môže spôsobiť nielen nepríjemnosti, ale aj vážne ohroziť bezpečnosť počas jazdy, píše portál autoviny.sk.

Kvapalina určená na leto zamŕza pri teplote 0 °C a môže poškodiť ostrekovací systém vozidla. Ak teploty klesnú pod bod mrazu, zamrznutá kvapalina môže poškodiť nádržku a čerpadlo, alebo ešte horšie, zamrznúť na čelnom skle a spôsobiť problémy s viditeľnosťou počas jazdy.

Ak zamrzla, ako ju rozmraziť?

Najlepším spôsobom je použiť teplo. Nejedná sa o fénovanie auta, ale stačí ručne umyť čelné sklo, naštartovať motor a absolvovať krátku jazdu. Ideálna je do podzemného parkoviska, kde teplota dokáže rýchlo pomôcť. Ak na Slovensku ešte neboli veľké mrazy, kvapalina sa môže rozmraziť už za niekoľko minút.

Dlhšia jazda je ďalším riešením. Teplo z benzínového alebo naftového motora pomôže kvapalinu znovu uvoľniť. Avšak pozor. Akonáhle použijete ostrekovače, zvyšky kvapaliny môžu na skle znovu zamrznúť. Aby ste predišli opakovaniu problému, dôkladne vyprázdnite nádržku a nalejte zimnú kvapalinu, ktorá je pripravená zvládnuť mrazivé počasie.

Môžu sa miešať? Radšej to neskúšajte

Ak ste počuli, že môžete zmiešať zvyšky letnej kvapaliny so zimnou, máme pre vás zlú správu. Takáto zmes často spôsobuje šmuhy na skle a následné zamŕzanie. Odporúčame teda úplne odstrániť zvyšky letnej kvapaliny, buď jej spotrebovaním, alebo vystriekaním cez ostrekovače.

Vyvarujte sa tomuto!

Rady ako naliať do nádržky vriacu vodu môžu znieť lákavo, no výsledok môže byť katastrofálny. Kvapalina obvykle zamrzne v hadičkách, nie v nádržke, a prudké teplotné šoky môžu poškodiť tesnenia. Ani benzín alebo rozpúšťadlá nie sú riešením. Skôr vás privedú k drahému servisu.

Október, november a december sú mesiace, kedy by zimná kvapalina mala byť povinnou výbavou každého vozidla. Zvyšky letnej zmesi je potrebné spotrebovať a nádržku doplniť kvalitnou zimnou kvapalinou, ktorá zvládne aj nízke teploty.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie