fbpx

Trump sa vyplatil z rizika zabavenia majetku. Súdu zložil ručenie cez štyri miliardy dolárov

Reklama
Na archívnej snímke z 24. februára 2024 bývalý americký prezident Donald Trump zatína päsť po príhovore na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v americkom meste Oxon Hill. Americký exprezident Donald Trump nemôže kandidovať v republikánskych primárkach, ktoré sa v štáte Illinois majú konať 19. marca. Rozhodla o tom v stredu sudkyňa okresu Cook, ktorá však príkaz na vykonanie súdneho rozhodnutia odložila do piatku, aby vytvorila priestor na podanie odvolania. Zdroj: FOTO TASR/AP

Donald Trump poskytol newyorským súdom ručenie za 175 miliónov dolárov (162 503 250 eur). Pokiaľ by tak neurobil, newyorské úrady by mohli začať zabavovať jeho majetok a žiadať banky o zmrazenie jeho účtov.

Sudca Arthur Engoron v občianskoprávnom procese uznal takmer všetky tvrdenia prokurátorov a vo februári nariadil Trumpovi zaplatiť cez 350 miliónov dolárov ak tomu ďalších 100 miliónov dolárov na úrokoch (celkovo vyše 417 800 000 eur).

Trump sa proti rozhodnutiu odvolal a počas odvolacieho procesu nemá povinnosť sumu zaplatiť. Súdu však mal preukázať, že štát peniaze v prípade potvrdenia verdiktu dostane, teda buď sumu zložiť, alebo si zaistiť ručiteľa.

Obhajcovia Donalda Trumpa sa sťažovali, že zohnať ručiteľa za takú vysokú čiastku je „prakticky nemožné“ a odvolací súd na konci marca stanovil, že úrady sa uspokoja s ručením za 175 miliónov dolárov.

Nakoniec sa o ručení dohodol so spoločnosťou Knight Specialty Insurance Company sídliacou v Kalifornii. Spoločnosť vedie miliardár Don Hankey, ktorý k svojmu majetku prišiel vďaka poskytovaniu vysoko rizikových pôžičiek na nákupy áut. „Nikdy som Donalda Trumpa nestretol. Počul som, že potrebuje pôžičku alebo dlhopis, čo je to, čo robíme,“ povedal magazínu Forbes.

Hrozil mu bankrot

Podľa denníka The New York Times sa Trump dohodou o ručení vyhol finančnej pohrome. Newyorská generálna prokurátorka Letitia Jamesová dávala po februárovom verdikte najavo, že ho začne vymáhať inými spôsobmi, keď Trump v stanovenej lehote nepredloží požadované záruky. Exprezidentovi hrozilo okrem iného zabavovanie nehnuteľností a špekulovalo sa aj o tom, že alternatívou by pre neho bolo vyhlásenie bankrotu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie