fbpx

Tržby najväčšieho čínskeho výrobcu čipov SMIC v 1. kvartáli klesli o 20,6 %

Reklama
Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) is one of the world's leading semiconductor foundries. [Photo/CFP]

Najväčší čínsky výrobca čipov Semiconductor Manufacturing International Co. (SMIC) zaznamenal prvý kvartálny pokles tržieb za tri roky. Dôvodom sú pretrvávajúce problémy na trhu s polovodičmi, ktorý zápasí s prebytkom čipov a slabým dopytom.

Tržby za prvé tri mesiace 2023 medziročne padli o 20,6 % na 1,46 miliardy USD (1,34 miliardy eur). SMIC predtým zaznamenal zníženie tržieb naposledy v 3. štvrťroku 2019. Čistý zisk klesol o 48 % na 231,1 milióna USD.

SMIC je najdôležitejším čínskym výrobcom čipov a je kľúčovou spoločnosťou pre snahy Pekingu posilniť domáci polovodičový priemysel a dobehnúť konkurentov, ako sú taiwanský koncern TSMC a juhokórejský Samsung.

Technológia firmy je však stále roky pozadu za týmito lídrami v odvetví. V roku 2020 Spojené štáty zaradili SMIC na čiernu listinu (Entity List), ktorá obmedzuje obchod so subjektmi uvedenými na zozname. Washington, navyše, v minulom roku prijal rozsiahle obmedzenia na export do Číny, ktorými chce krajinu odrezať od najmodernejších čipových technológií a zariadení.

Tieto reštrikcie bránia SMIC, aby získala kľúčové nástroje na výrobu pokročilejších čipov. Napriek tomu však firma zaznamenala v roku 2022 rekordné tržby.
(1 EUR = 1,093 USD)

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie