fbpx

Turecko: Erdoganov súper obvinil Rusko zo šírenia „deep fakes“ pred voľbami

Istanbul 11. mája (TASR) – Kemal Kiličdaroglu, hlavný volebný súper prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, vo štvrtok obvinil Rusko zo šírenia „deep fakes“ pred víkendovými prezidentskými a parlamentnými voľbami v Turecku. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Reklama

Kiličdaroglove obvinenia prišli niekoľko hodín po tom, čo sa z prezidentských volieb stiahol ďalší opozičný kandidát Muharrem Ince (výslovnosť: Indže) pre špinavú kampaň na internete.

„Drahí ruskí priatelia. Stojíte za fotomontážami, konšpiráciami, deep fakes a nahrávkami, ktoré boli včera odhalené v tejto krajine,“ napísal Kiličdaroglu na Twitteri bez uvedenia podrobností.

 „Ak chcete, aby naše priateľstvo pokračovalo aj po 15. máji, dajte ruky preč od tureckého štátu. Stále sme za spoluprácu a priateľstvo,“ dodal.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že sekulárne zameraný opozičný líder Kiličdaroglu vedie pred Erdoganom. Ak v nedeľných voľbách žiadny kandidát nezíska viac ako 50 percent hlasov voličov, 28. mája sa bude konať druhé kolo.

Odstupujúci Ince oznámil svoje rozhodnutie po online dezinformačnej kampani, v ktorej sa objavili upravované zábery, ktoré ho údajne zachytávali pri tom, ako sa stretáva so ženami a vozí sa na luxusných autách.

Prieskumy ukazujú, že väčšina podporovateľov Inceho (od dvoch do štyroch percent) pravdepodobne podporí Kiličdarogla.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie