fbpx

Ukrajina znižuje vek pre mobilizáciu na 25 rokov. Zelenskyj ustupuje tlaku

Reklama
Ukrajinský vojak v Mariupole. Zdroj: TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj schválil svojím podpisom zníženie veku pre mobilizáciu nových ľudí do armády, a to z 27 na 25 rokov. Hlava štátu sa pritom tomuto kroku dlho bránila a mala kvôli tomu spory aj s vedením armády. Vrchného veliteľa Valerija Zalužného nedávno dokonca Zelenskyj odvolal.

Podľa ukrajinských médií budú môcť byť vďaka novému zákonu mobilizovaní aj tí Ukrajinci vo veku 25 až 60 rokov, ktorí ešte nemajú skúsenosti s vojenskou službou.

Verchovná rada zákon znižujúci vekovú hranicu schválila už minulý rok na jar, vtedy ho však prezident nepodpísal. Podľa niektorých bolo aj toto dôvodom sporov s velením armády, ktoré potom vyústili do odvolania Zalužného.

Zelenskyj v decembri 2023 povedal, že vedenie armády navrhuje zmobilizovať až 500-tisíc Ukrajincov v situácii, keď Rusko zosilnilo útoky.

Agentúra Reuters pred pár dňami uviedla, že mobilizáciu do ukrajinskej armády brzdí klesajúca ochota bojovať, rovnako ako správy o korupcii o nevyberanom prístupe voči odvedencom v mobilizačných centrách.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie