fbpx

Umelecký svet v smútku: Vo veku 89 rokov zomrel spoluautor muzikálu Na skle maľované

Reklama
Na snímke poľský básnik, spisovateľ, textár piesni, novinár, prekladateľ, filmový kritik a diplomat, Ernest Bryll. Zdroj: FACEBOOK/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Vo veku 89 rokov v sobotu zomrel Ernest Bryll, spoluautor kultového muzikálu. Informoval o tom Poľský inštitút v Bratislave.

Významný poľský básnik, spisovateľ, textár, novinár, prekladateľ, filmový kritik a diplomat sa do povedomia slovenského kultúrneho prostredia dostal ako spoluautor muzikálu Na skle maľované.

Práve v októbri ubehne 50 rokov od premiéry muzikálu v Činohre Slovenského národného divadla (SND). Na slovenských divadelných pódiách sa odvtedy predstavil vo viacerých naštudovaniach, pričom súčet štyroch hlavných spracovaní presahuje 2000 repríz.

Legenda o Jánošíkovi, odvážnom zbojníkovi, ktorý „bohatým bral a chudobným dával“, je v regióne pod Tatrami živá už takmer tri storočia. Básnik Ernest Bryll a hudobná skladateľka Katarzyna Gärtnerová Jánošíkov život stvárnili v Poľsku a ich muzikál mal svetovú premiéru vo Varšave v roku 1970.

V slovenskej premiére v roku 1974 obsadil režisér Zachar do úlohy tancujúceho a spievajúceho Jánošíka Michala Dočolomanského. Ďalší známi herci vytvorili nezabudnuteľné postavy – veliteľa žandárov Juraj Slezáček, Čerta Oldo Hlaváček, Dodávača Elo Romančík a Smrť a Anjela Soňa Valentová a Emília Vášáryová. V muzikáli hrali aj Božidara Turzonovová, Anton Mrvečka či Vladimír Durdík.

Tvorbu Ernesta Brylla tiež tvorí takmer 40 básnických zbierok, divadelných hier, esejí a iných literárnych foriem.

Inšpiroval mladších umelcov

Ernest Bryll sa narodil 1. marca 1935 vo Varšave. Mladosť prežil v Gdyni. Po štúdiu na univerzive vo Varšave sa venoval filmu. Štúdium si rozširoval na Filmovej škole v Lodži.

Debutoval v roku 1958 básnickou zbierkou Wigillie wariata. Počas kariéry vystriedal viacero riaditeľských funkcií v oblasti televízie a divadla. Neskôr bol riaditeľom Inštitútu poľskej kultúry v Londýne.

V rokoch 1991–1995 bol poľským veľvyslanec v Írsku. Okrem písania vlastných diel, mnohé iné preložil. Za bohatú literárnu a umeleckú činnosť získal množstvo ocenení a vyznamenaní.

Pre Bryllovu tvorbu sú charakteristické satira, irónia a kritický pohľad na spoločensko-politickú realitu. Jeho diela inšpirovali mnohých ďalších umelcov v Poľsku i za jeho hranicami.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie