fbpx

USA prerušili ruskú kyberšpionážnu operáciu v desiatkach krajín

Washington 9. mája (TASR) – Americké ministerstvo spravodlivosti v utorok oznámilo, že prerušilo dlhotrvajúcu ruskú kyberšpionážnu kampaň, v rámci ktorej hekeri kradli citlivé informácie z počítačových systémov v desiatkach krajín vrátane USA a ďalších členov NATO. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Reklama

Prokurátori spojili túto špionážnu operáciu s jednotkou ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Zároveň hekerov obvinili z krádeže dokumentov zo stoviek počítačových systémov patriacich vládam členských krajín NATO, neidentifikovaného novinára americkej spravodajskej organizácie, ktorý informoval o Rusku, ako aj ďalším vybraným cieľom záujmu Kremľa.

„Dvadsať rokov sa FSB pri vykonávaní kyberšpionáže proti Spojeným štátom a našim spojencom spoliehala na malvér Snake. Dnes je tomu koniec,“ uviedol vo vyhlásení vedúci oddelenia národnej bezpečnosti ministerstva spravodlivosti USA Matthew Olsen.

V súdnych dokumentoch sa konkrétne ciele neuvádzajú. Americkí predstavitelia však špionážnu kampaň označili za „závažnú“. Hekeri podľa nich úspešne získali prístup k citlivým dokumentom krajín NATO a zamerali sa aj na vládne agentúry Spojených štátov.

V rámci ruskej operácie sa na infikovanie počítačov používal škodlivý softvér Snake, pričom hackeri operovali zo známeho zariadenia FSB v meste Riazaň v Rusku, uviedol americký rezort spravodlivosti.

Čo sa týka samotného malvéru Snake, americkí predstavitelia podľa svojich slov viedli vyšetrovanie zhruba desať rokov a začali ho považovať za najsofistikovanejší kyberšpionážny nástroj, na ktorý sa ruská vláda spoliehala. Predpokladá sa, že ho používa jednotka FSB Turla.

Ministerstvo spravodlivosti USA tento týždeň spustilo podľa svojho vyjadrenia high-tech operáciu pomocou špecializovaného nástroja s názvom Perseus, vďaka ktorému sa malvér Snake účinne zničil. Americkí predstavitelia uviedli, že sú si istí, že FSB nebude schopná tento špionážny nástroj obnoviť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie