fbpx

USA: Prokurátor ukončil vyšetrovanie postupu FBI voči Trumpovi

Reklama
WA 4 archív Palm Beach - Na archívnej snímke zo 4. apríla 2023 americký exprezident Donald Trump vystupuje vo svojom sídle Mar-a-Lagov Palm Beach. Donald Trump opä poprel, že pozná novinárku E. Jean Carrollovú. Vyjadril sa tak v relácii CNN len nieèo vyše dòa po tom, ako federálny súd v newyorskom Manhattane rozhodol, že túto novinárku sexuálne napadol. FOTO TASR/AP FILE - Former President Donald Trump speaks at his Mar-a-Lago estate Tuesday, April 4, 2023, in Palm Beach, Fla., after being arraigned earlier in the day in New York City. Donald Trump's town hall forum on CNN on Wednesday, May 10, 2023, is the first major TV event of the 2024 presidential campaign, and a big test for the chosen moderator, Kaitlan Collins. The former White House correspondent and now-morning show host must juggle questions from an audience of Republican primary voters, her own follow-ups and the need to fact-check false statements. (AP Photo/Evan Vucci, File)

Zdroj foto: TASR

Americký prokurátor John Durham ukončil svoje štvorročné vyšetrovanie prístupu Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) k obvineniam voči bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi z údajných väzieb na Rusko počas predvolebnej kampane v roku 2016. Durham vo svojej správe zverejnenej v pondelok kritizuje FBI, avšak vo svojich zisteniach nezašiel tak ďaleko ako Trump, ktorý podľa agentúry AP očakával odhalenie „zločinu storočia“. 

Približne 300-stranová správa uvádza viacero pochybení zo strany FBI aj ministerstva spravodlivosti. Durham kritizuje FBI za spustenie vyšetrovania na základe „surových, nezanalyzovaných a nepotvrdených spravodajských informácií“, pričom upozorňuje, že úrad v tomto prípade konal nezvyčajne rýchlo. Vyšetrovatelia podľa neho zároveň ignorovali dôkazy, ktoré by mohli spochybniť ich predpoklad o údajných väzbách Trumpa na Rusko.

K pochybeniam sa však pred súdom priznal iba jeden nižšie postavený zamestnanec FBI, pričom ďalšie dva podobné prípady sa na súde skončili v prospech obžalovaných. Viaceré prehrešky zo strany FBI, ktoré uvádza Durham, však už dávnejšie preverila inšpekcia ministerstva spravodlivosti a aj samotná FBI v tejto súvislosti prijala niekoľko nápravných opatrení.

Durhamove zistenia však podľa AP opätovne upriamia pozornosť na FBI v čase, keď sa Trump rozbieha do volebnej kampane. Okrem toho republikáni v Kongrese spustili svoje vlastné vyšetrovanie údajného zneužívania FBI a ministerstva spravodlivosti na politické ciele.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie