fbpx

Ústavný súd odobril novelu zákona o štátnej službe

Reklama
Na snímke budova Ústavného súdu. Zdroj: USSR
Zdroj foto: ustavnysud

Ústavný súd (ÚS) SR nevyhovel návrhu vyhlásiť za protiústavnú novelu zákona o štátnej službe, ktorú prijala Národná rada (NR) SR v roku 2021. Skupina poslancov napadla ustanovenia, podľa ktorých môže generálny tajomník služobného úradu odvolať z funkcie vedúceho zamestnanca aj bez uvedenia dôvodu. ÚS rozhodol na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

Zmena zákona o štátnej službe posilnila právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom. „Navrhovatelia vyjadrujú presvedčenie, že zákon je protiústavný a spôsobí vážny zásah do princípu stability štátnej služby a jeho výsledkom môže byť výrazná politizácia štátnej služby, strata odbornosti, nezávislosti a v neposlednom rade zásah do právnej istoty osôb v štátnozamestnaneckom pomere,“ uviedli opoziční poslanci v podaní na ÚS.

Výhrady voči novele mala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá ju nepodpísala a vrátila NR SR, parlament však jej veto 23. novembra 2021 prelomil. Hlava štátu namietala, že to otvára priestor na odvolanie zamestnanca iba z politických dôvodov.

ÚS na stredajšom zasadnutí zároveň nevyhovel návrhu na pozastavenie účinnosti zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi súdov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie