fbpx

V Červenom mori aj naďalej horí ropný tanker, hrozí ekologická katastrofa

Zábery horiaceho tankera v Červenom mori. Zdroj: Profimedia; Reuters

Ekologická katastrofa hrozí v Červenom mori po tom, čo záchranári prestali usilovať o odtiahnutie horiaceho tankera, ktorý sa stal terčom útoku jemenských povstalcov Husíov. Podľa súkromných spoločností zodpovedných za záchrannú operáciu by nebolo bezpečné v operácii pokračovať. Tanker Sounion plávajúci pod gréckou vlajkou zostáva uviaznutý v Červenom mori a hrozí, že z neho unikne jeden milión barelov ropy, informujú topky.sk.

Námorná misia Európskej únie zvaná Aspides podľa webu eKathimerini uviedla, že „súkromné ​​spoločnosti teraz skúmajú alternatívne riešenie“. Neuviedla ale žiadne podrobnosti o tom, v čom spočívajú. Problém s bezpečnosťou by mohol byť spôsobený požiarom, ktorý na palube plavidla stále horí. Podľa eKathimerini to vyplýva z utorkových snímok amerického Národného úradu pre vesmír a letectvo (NASA), na ktorých je vidieť plamene v oblasti, kde Sounion kotvil.

Iránom podporovaní jemenskí povstalci Husíovia voči 274 metrov dlhému tankeru od predminulej stredy podnikli niekoľko útokov vrátane nastraženia aj odpálenia výbušnín na už nekontrolovanom plavidle. Posádka bola evakuovaná, od predminulého piatku na palube horí. V stredu Húsíovia vyhlásili, že umožnia odtiahnutie tankera prevážajúceho milión barelov ropy, aby sa predišlo znečisteniu životného prostredia. Kritici ale tvrdia, že povstalci, ktorí využili hrozbu ekologickej katastrofy, ktorá sa predtým týkala iného ropného tankera pri Jemene na vymáhanie ústupkov od medzinárodného spoločenstva, sa chystajú svoj „trik“ zopakovať.

Od začiatku vojny v Pásme Gazy, ktorá sa začala po brutálnom útoku palestínskeho teroristického hnutia Hamas na Izrael, Husíovia pomocou dronov a rakiet zaútočili na viac ako 80 plavidiel. V rámci operácií, pri ktorých zahynuli aj štyria námorníci, sa zmocnili jedného plavidla a dve potopili. Ďalšie rakety a drony boli buď zachytené koalíciou vedenou USA v Červenom mori, alebo nedosiahli svoje ciele, medzi ktorými boli aj západné vojenské plavidlá.

Povstalci tvrdia, že sa zameriavajú na lode spojené s Izraelom, USA alebo Spojeným kráľovstvom, aby si vynútili ukončenie izraelskej ofenzívy proti Hamasu v Gaze. Mnohé z napadnutých lodí však s konfliktom súvisia len málo alebo vôbec vrátane niektorých lodí smerujúcich do Iránu, uviedol portál.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie