fbpx

V hlavnom meste sa pred blížiacim koncom prímeria ozývajú boje

Reklama
WA 6 Chartúm - ¼udia si prichádzajú do bandasiek naèerpa pitnú vodu v sudánskom hlavnom meste Chartúm v nede¾u 28. mája 2023. V èastiach sudánskeho hlavného mesta Chartúm bolo v pondelok poèu obnovenie ažkých bojov. Len o nieko¾ko hodín pritom vyprší vratké prímerie, ktoré prinieslo aspoò nejakú ú¾avu v tomto šes týždòov trvajúcom konflikte. FOTO TASR/AP People gather to collect water in Khartoum, Sudan, Sunday, May 28, 2023. The Sudanese army and a rival paramilitary force, battling for control of Sudan since mid-April, had agreed last week to the weeklong truce, brokered by the U.S. and the Saudis. However, the cease-fire, like others before it, did not stop the fighting in the capital of Khartoum and elsewhere in the country. (AP Photo/Marwan Ali)
Zdroj foto: TASR

V častiach sudánskeho hlavného mesta Chartúm bolo v pondelok počuť obnovenie ťažkých bojov. Len o niekoľko hodín pritom vyprší vratké prímerie, ktoré prinieslo aspoň nejakú úľavu v tomto šesť týždňov trvajúcom konflikte.

Boje pokračovali z nedele na pondelok na juhu a západe mesta Umm Durmán, ktoré leží v širšej metropolitnej oblasti Chartúmu. Obyvatelia hlásili boje aj z časti Chartúmu na južnom brehu rieky Níl.

Boje o moc vypukli v Sudáne 15. apríla medzi jednotkami armádneho veliteľa Abdala Fattáha Burhána a jeho bývalého zástupcu Muhammada Hamdána Daklúa, ktorý vedie polovojenskú skupinu Sily rýchlej podpory (RSF). Odvtedy si vyžiadali životy stoviek ľudí a takmer 1,4 milióna Sudáncov muselo opustiť svoje domovy.

Obe strany konfliktu uviedli, že zvažujú predĺženie sedemdňového prímeria sprostredkovaného Saudskou Arábiou a Spojenými štátmi, ktoré sa skončí v pondelok o 21.45 h. Predĺženie prímeria má umožniť distribúciu humanitárnej pomoci.

Saudská Arábia i Spojené štáty v nedeľu uviedli, že sudánska armád i jednoty RSF týždňové prímerie opakovane porušujú a bránia dodávkam humanitárnej pomoci a obnoveniu fungovania základných služieb.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie