fbpx

V Iráne vykonali ďalších päť popráv

Reklama
WA 3 archív Ahváz - Na archívnej snímke z 24. septembra 2018 rakvy s pozostatkami obetí teroristického útoku sú vystavené poèas vojenskej prehliadky v Ahváze na juhozápade v Iráne. Irán v sobotu 6. mája 2023 popravil švédsko-iránskeho disidenta Habíba Šaaba odsúdeného za "terorizmus". Bol odsúdený za korupciu, vytvorenia povstaleckej skupiny Arabské bojové hnutie za oslobodenie Ahvázu (ASMLA) a z "vykonania mnohých teroristických operácií v provincii Chúzistán". FOTO TASR/AP FILE - Caskets of those who died in a terror attack on a military parade in Iran are displayed in Ahvaz, Iran, Sept. 24, 2018. Iran hanged a man who was allegedly behind an attack that killed dozens of people at a military parade in the southern province of Khuzestan in 2018, state media reported on Saturday, May 6, 2023. (AP Photo/Ebrahim Noroozi, File)

Zdroj foto: TASR

V Iráne v pondelok popravili piatich ľudí, ktorí boli odsúdení za „ozbrojené pašovanie drog“. K popravám obesením došlo po tom, ako príslušné súdne verdikty odobril aj iránsky najvyšší súd.

Týmito popravami sa počet ľudí popravených za menej ako týždeň v súvislosti s pašovaním drog zvýšil na osem, doplnila AFP. Minulú stredu bol totiž trest smrti vykonaný nad tromi odsúdenými členmi drogového kartelu.

K poprave trojice odsúdených došlo len deň po tom, ako vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk v utorok upozornil, že Irán tento rok každý týždeň popraví – v priemere – viac než desať ľudí.

AFP dodala, že tento rok bolo v Iráne popravených už viac ako 210 osôb – väčšina z nich za drogové trestné činy. Vo vyhlásení OSN sa však uvádza, že skutočný počet popravených je pravdepodobne oveľa vyšší.

Mimovládna nezisková organizácia Iránske ľudské práva (IHR) so sídlom v Nórsku a organizácia Spoločne proti trestu smrti (ECPM) sídliaca v Paríži vo svojej spoločnej správe zverejnenej v apríli konštatovali, že vlani bolo v Iráne popravených najmenej 582 ľudí, čo je najvyšší počet popráv v tejto krajine od roku 2015 a výrazne viac ako 333 popráv zaznamenaných v roku 2021.

Aj podľa iných skupín venujúcich sa ochrane ľudských práv – vrátane Amnesty International – popraví Irán ročne viac ľudí ako ktorákoľvek iná krajina – s výnimkou Číny.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie