fbpx

V Poľsku sa začal výcvik ukrajinských pilotov na obsluhu stíhačiek F-16

Reklama
KK50 Štokholm - Na snímke šéf diplomacie EÚ Josep Borrell prichádza na stretnutie šéfov diplomacie èlenských krajín EÚ v Štokholme v sobotu 13. mája 2023. FOTO TASR/AP European Union High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell speaks to the media during an informal meeting of EU foreign affairs ministers, in Marsta, outside Stockholm, on Saturday, May 13, 2023. (Christine Olsson/TT News Agency via AP)
Zdroj foto: TASR

V Poľsku sa začal výcvik ukrajinských pilotov na obsluhu stíhačiek F-16. Oznámil to v utorok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

„Som rád, že sa konečne začal výcvik pilotov pre F-16 vo viacerých krajinách. Bude to chvíľu trvať, ale čím skôr, tým lepšie,“ povedal na stretnutí ministrov obrany EÚ v Bruseli.

Na otázku, kde sa takýto výcvik začal, Borrell spresnil, že „napríklad v Poľsku“. Túto informáciu potvrdil AFP aj diplomat z prostredia EÚ, ktorý si neželal byť menovaný, no Varšava sa k nej vyjadriť odmietla.

K výcviku dochádza po tom, ako dal minulý týždeň americký prezident Joe Biden západným spojencom súhlas na začatie výcviku ukrajinských pilotov na obsluhu stíhačiek F-16 americkej výroby, čím sa položil základ pre ich prípadné poskytnutie Ukrajine.

Poľsko, ktoré s Ukrajinou susedí a patrí k jej najvernejším podporovateľom, už celé mesiace tvrdí, že je pripravené poskytnúť výcvik ukrajinským pilotom.

Holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová, že koalícia západoeurópskych krajín podporujúcich Kyjev chce „čo najskôr“ začať s výcvikom ukrajinských pilotov pre F-16. Výcvik bude podľa jej slov „prvým krokom“ k prípadnému dodaniu týchto stíhačiek Kyjevu.

Dodala, že o tomto „ďalšom kroku“ sa budú viesť naďalej diskusie s krajinami, ktoré by mohli takéto lietadlá dodať, s čím sa však počíta až „v ďalšej fáze“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie