fbpx

V Španielsku našli po takmer 10 rokoch ukradnutý poklad. Jeho hodnota je 5 miliónov eur

Reklama
Portrét Josého Capela nájdený na pozemku v Madride. Zdroj: X/Our World/ Fotografia: Španielske ministerstvo vnútra/AFP/Getty Images
Španielska polícia vo štvrtok oznámila, že našla obraz zosnulého britského umelca Francisa Bacona v hodnote päť miliónov eur. Spolu s jeho ďalšími štyrmi dielami ho ukradli pred deviatimi rokmi. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. 

Nájdený obraz je jedným z piatich portrétov španielskeho bankára Josého Capela. Ich celková hodnota je vyše 25 miliónov eur. Zlodeji ukradli päť obrazov z Capelovho bytu v Madride v júli 2015. Odniesli si aj trezor s mincami a šperkami, čo bolo v tom čase označené za jednu z najväčších krádeží súčasného umenia v Španielsku. Polícia o dva roky neskôr našla tri z piatich obrazov.

Vo februári tohto roku polícia zadržala dvoch ľudí, ktorých podozrieva zo získania dvoch Baconových diel. Od začiatku vyšetrovania v roku 2015 bolo dovedna zadržaných 16 ľudí.

„Vyšetrovanie pokračuje s cieľom nájsť posledné dielo a zatknúť osoby, ktoré ich majú v držbe,“ uviedla polícia vo vyhlásení s tým, že sa zameriava na Španielov s väzbami na organizované skupiny z východnej Európy.

Bacon je považovaný za jedného z najvýznamnejších britských maliarov. Jeho triptych s názvom Tri štúdie Luciana Freuda sa v roku 2013 na newyorskej aukcii predal za 142,4 milióna dolárov a stal sa tak jedným z najdrahších diel na svete.

Často navštevoval Madrid, kde trávil čas študovaním starých majstrovských obrazov v múzeu Prado. V španielskej metropole zomrel v roku 1992 ako 92-ročný.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie