fbpx

V Turecku sa začali prelomové voľby, Erdogana čaká tesný súboj

Reklama

Zdroj foto: tccb.gov.tr

Tureckí voliči rozhodujú v nedeľu v prelomovom hlasovaní, ktorého výsledkom môže byť predĺženie dve desaťročia trvajúcej vlády tamojšieho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana alebo sekulárnejšie smerovanie tejto prevažne moslimskej krajiny. TASR informuje na základe správy agentúry AFP, podľa ktorej sa parlamentné a prezidentské voľby v Turecku zmenili na referendum o doposiaľ najdlhšie úradujúcom vodcovi krajiny a jeho vládnej stredopravej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Ide tiež o jeden z najtesnejších súbojov, akým kedy Erdogan čelil – prieskumy totiž preukazujú, že by mohol prehrať v prospech opozičného prezidentského kandidáta Kemala Kiličdaroglua.

Šesťdesiatdeväťrocný Erdogan viedol krajinu s 85 miliónmi obyvateľov počas jednej z jej najtransformatívnejších a najrozdeľujúcejších epoch v jej storočnej post-osmanskej histórii, konštatuje AFP. Turecko sa vypracovalo na vojenskú a geopolitickú veľmoc, ktorá zohráva úlohu v konfliktoch siahajúcich od Sýrie až po Ukrajinu.

Po Erdoganovom prvom desaťročí hospodárskeho oživenia a zlepšovania vzťahov s Európou však nasledovalo druhé desaťročie plné sociálnych a politických nepokojov. Na neúspešný pokus o prevrat z roku 2016 zareagoval turecký vodca rozsiahlymi čistkami, ktoré vyvolali v tamojšej spoločnosti nevôľu a z neho urobili v očiach Západu čoraz nepohodlnejšieho partnera.

Kemal Kiličdaroglu a jeho aliancia šiestich strán dáva zahraničným spojencom a tureckým voličom jasnú alternatívu. Prieskumy naznačujú, že tento 74-ročný sekulárny opozičný vodca je na dosah od prekonania 50-percentnej hranice potrebnej na víťazstvo v prvom kole volieb.

Prípadné druhé kolo by sa konalo 28. mája a poskytlo by Erdoganovi dostatok času na preskupenie síl a zmenu debaty, píše AFP. Opozícia už predtým vyjadrila obavy, že sa Erdogan bude snažiť zostať pri moci za každú cenu. Stále by však čelil najpálčivejším otázkam, ktoré v súčasnosti sužujú Turecko – najťažšej ekonomickej krízy za obdobie jeho úradovania i nedostatočnej reakcii vlády v Ankare na katastrofálne zemetrasenie, ktoré si v krajine vo februári vyžiadalo viac než 50.000 životov.

Na nedeľňajšom hlasovaní sa očakáva mimoriadne vysoká účasť 64 miliónov registrovaných voličov. V posledných voľbách vyhral Erdogan s náskokom 52,5 percenta a účasť predstavovala viac než 86 percent.

Turecko nemá tzv. exit polly (prvé prieskumy bezprostredne po skončení hlasovania), sčítavanie hlasov však spravidla prebieha rýchlo. Hlasovacie miestnosti sa zatvoria o 17.00 h miestneho času (16.00 h SELČ) a zverejnenie prvých výsledkov sa očakáva do niekoľkých hodín. Voliči budú tiež rozhodovať o zložení 600-členného parlamentu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie