fbpx

V Turecku sa začalo prelomové druhé kolo prezidentských volieb

Reklama
KK41 Istanbul - Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a prezidentský kandidát hlasuje poèas parlamentných a prezidentských volieb v Turecku 14. mája 2023 v Istanbule. FOTO TASR/AP Turkish President Recep Tayyip Erdogan walks out of a voting booth at a polling station in Istanbul, Sunday, May 14, 2023. Turkey is voting Sunday in landmark parliamentary and presidential elections that are expected to be tightly contested and could be the biggest challenge President Erdogan has faced in his two decades in power. (Umit Bektas/Pool Photo via AP)

Zdroj foto: TASR

V Turecku sa v nedeľu začalo prelomové druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom sa budú voliči rozhodovať medzi súčasným tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a kandidátom spojenej opozície Kemalom Kiličdaroglom. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.

Volebné miestnosti sa otvorili o 08.00 h miestneho času (07.00 h SELČ) a zatvoria sa o 17.00 h (16.00 h SELČ), pričom prvé hlasy by mohli byť sčítané už podvečer.

Agentúra AP upozorňuje, že práve nedeľňajšie druhé kolo volieb rozhodne o tom, či sa bude Turecko uberať demokratickejším smerom pod vedením Kiličdarogla, alebo sa predĺži „čoraz viac autoritárska“ vláda súčasného prezidenta Erdogana.

V prvom kole, ktoré sa konalo 14. mája, ani jeden z kandidátov nedosiahol potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov — za Erdogana hlasovalo 49,5 percenta voličov, Kiličdaroglu získal takmer 45 percent hlasov.

Erdogan je predsedom vládnucej stredopravicovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a ako premiér a prezident je v Turecku pri moci 20 rokov. Pred prvým kolom volieb bol však podľa prieskumov favoritom práve Kiličdaroglu. Politickí analytici sú však teraz skeptickí a predpokladajú, že Kiličdaroglove šance poraziť Erdogana nie sú veľké.

Kiličdaroglu sa pred rozhodujúcim druhým kolom volieb uchádzal aj o podporu Sinana Ogana – ultranacionalistu, ktorý v prezidentských voľbách skončil na treťom mieste. Ogan však v pondelok vyzval svojich priaznivcov, aby podporili Erdogana.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie