Európski vedci varujú pred ďalším katastrofálnym letom, ktoré môže mať vážne dôsledky pre poľnohospodárstvo. Najnovšia správa Európskeho observatória sucha (European Drought Observatory) poukazuje na alarmujúci vývoj sucha v južnej, východnej a strednej Európe.
Pyrenejský polostrov v kritickom stave
Najhoršia situácia je aktuálne na Pyrenejskom polostrove, kde platí viacero červených výstrah v krajinách Španielsko a Portugalsko. Tie sú výsledkom nepravidelných cyklov sucha a intenzívnych zrážok počas zimy a jari, informujú Euronews.
Už v roku 2023 bolo suchom najviac postihnuté Španielsko, kde zasiahlo územie s rozlohou až 34 000 km². Nasledovali Poľsko (24 000 km²) a Litva (20 000 km²).
Výstrahy od Talianska po Škótsko
Oranžové výstrahy – naznačujúce riziko sucha – platia na veľkých územiach Talianska, Grécka, Cypru, Poľska, Bieloruska a väčšiny Ukrajiny.
Výstrahy sa však objavili aj na západe – v Írsku, Škótsku a v niektorých oblastiach Nemecka a Francúzska.
Cyprus na hranici kolapsu
Spotreba sladkej vody v Európe neustále rastie a neprináša žiadnu úľavu. Podľa najnovšieho indexu využívania vody (Water Exploitation Index – WEI+) dosiahla spotreba rekordných 5,8 % z celkových dostupných zásob. Hodnoty nad 20 % už signalizujú vodný stres.
Najkritickejšia situácia je na Cypre, kde sa využíva až 71 % dostupnej sladkej vody. Nasleduje Malta s 34 % a Rumunsko s 21 %.
Slovensko sa zatiaľ drží
Naopak, krajiny ako Lotyšsko, Chorvátsko, Švédsko, Slovensko, Litva, Slovinsko, Fínsko a Luxembursko vykazujú hodnoty pod 1 %, čo naznačuje, že momentálne netrpia nedostatkom vody.
Kto spotrebúva najviac vody?
Ak sa pozrieme na vývoj za posledné desaťročie (2012 – 2022), najväčší nárast spotreby sladkej vody zaznamenalo Taliansko – takmer o 7 %. Nasledovalo Turecko so 6 % a Malta so 4 %.
Podľa Európskej environmentálnej agentúry sa očakáva, že do polovice storočia budú v mnohých častiach Európy častejšie a intenzívnejšie vlny horúčav a sucha.
Preto je podľa nej kľúčové prispôsobiť poľnohospodárske a krajinné hospodárenie novým podmienkam a efektívne zavádzať adaptačné stratégie na úrovni EÚ aj jednotlivých štátov.
Stredomorie hľadá riešenie
Na nedávnom stretnutí skupiny krajín Med9 – teda Francúzska, Chorvátska, Cypru, Grécka, Talianska, Malty, Portugalska, Slovinska a Španielska – zaznelo niekoľko návrhov, ako sa postaviť suchám. Patria medzi ne inteligentné zavlažovacie systémy, technológie na ochranu plodín, systémy na šetrenie vody, ale aj geneticky modifikované plodiny.
Nádej v recyklácii odpadovej vody
Podľa Európskej investičnej banky však môže byť rozhodujúce intenzívnejšie využívanie odpadovej vody.
Viac ako 80 % tejto vody sa v súčasnosti úplne premrhá. „Odpadová voda nie je problém. Je to cenný zdroj vody, živín aj energie. Musíme zmeniť spôsob, akým ju vnímame a začať ju efektívne využívať,“ zdôraznila odborníčka banky na vodné hospodárstvo Maria Diamanti.