fbpx

Viceprezident ECB de Guindos vyzval na ústup od podporných opatrení v eurozóne

Reklama
KK17 Brusel - Na snímke viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis de Guindos (vpravo) a podpredseda Európskej komisie a eurokomisár pre ekonomiku, ktorá pracuje pre ¾udí Valdis Dombrovskis poèas rokovania ministrov financií èlenských krajín EÚ 16. mája 2023 v Bruseli. FOTO TASR/AP European Central Bank Vice-President Luis de Guindos, right, speaks with European Commissioner for An Economy that Works for People Valdis Dombrovskis during a round table meeting of EU finance ministers at the European Council building in Brussels, Tuesday, May 16, 2023. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
Zdroj foto: TASR

Viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis de Guindos vyzval vo štvrtok členské štáty eurozóny, aby začali sťahovať podporné opatrenia zavádzané v reakcii na energetickú krízu. Vzhľadom na to, že kríza ustupuje, by mali vlády primeraným spôsobom urýchlene a koordinovane rušiť súvisiace podporné opatrenia, aby sa zabránilo zvyšovaniu inflačných tlakov, čo by si vyžiadalo ešte razantnejšiu menovopolitickú reakciu, povedal de Guindos na pôde výboru pre hospodárske a menové otázky Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli.

Viceprezident ECB zopakoval svoje skoršie vyjadrenie, že rozhodnutia o ďalšom smerovaní menovej politiky v eurozóne sa budú riadiť údajmi prichádzajúcimi z ekonomiky. Na ich základe sa tiež určí, na akej úrovni a ako dlho by mali úrokové sadzby zostať v reštriktívnom pásme, doplnil de Guindos. Sadzby pôsobia reštriktívne vtedy, keď sa nachádzajú na úrovni, ktorá vedie k spomaľovaniu ekonomiky.

ECB od júla 2022 zdvihla svoje hlavné úrokové sadzby o 375 bázických bodov, a tie sa dostali na najvyššiu úroveň od novembra 2008. Dôvodom agresívneho sprísnenia bola snaha o skrotenie inflácie. Aj keď trhy počítajú s ďalším zvýšením sadzieb o 25 bázických bodov (v júni a v júli), podľa zdrojov oboznámených s diskusiami v rámci ECB niektorí jej predstavitelia začínajú pripúšťať, že potom možno bude potrebné ďalšie sprísnenie.

Inflácia v eurozóne v apríli zrýchlila medziročný rast na 7 % z marcových 6,9 %.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie