fbpx

VIDEO a FOTO: Horehroním sa prehnala silná búrka. Povodeň napáchala obrovské škody

Reklama
Na snímke silná búrka, ktorá sa prehnala Slovenskom. Zdroj: REPROFOTO IMETEO.SK/Michal Augustín, FACEBOOK/Richard Stuller

Slovenskom sa v pondelok večer prehnali veľmi silné búrky. Najsilnejšie sa prejavili na Horehroní, kde napáchali materiálne škody.

Na našom území vyčíňali pomerne silné búrky. Nad našou krajinou sa totiž nachádzal teplotne nevýrazný studený front, ktorý však bol dostatočne výrazný na to, že sa na ňom tvorili jednotlivé vlny búrky, píše portál imeteo.sk.

Búrky sa dnes vyskytovali na mnohých miestach, no z jednej obci na Gelnicku prichádzajú zábery, z ktorých doslova mrazí, a akoby zázrakom sa nikomu nič nestalo.

Povodeň pri Gelnici

Popoludní sa oblasťou Hnileckej doliny prehnala prívalová povodeň. Najkritickejšia situácia bola medzi Švedlárom a Mníškom nad Hnilcom, kde podľa radarových odhadov mohlo spadnúť plošne od 70 až do 100 mm zrážok.

V dotknutých obciach sa nachádzajú amatérske zrážkomery, no treba dodať, že tieto zrážkomery sa nachádzajú na okraji tých najvýraznejších zrážok. Vo Švedlári zaznamenal zrážkomer 56 mm a južne od Mníšku nad Hnilcom spadlo viac ako 35 mm.

V oblasti pohoria Korban a Bukovec tak spadlo zrejme ešte viac a zrážkové úhrny sa určite priblížili k 100 mm, čo v oblasti vyvolalo prívalovú povodeň.

Voda brala autá

Postihnutá je celá Hnilecká dolina. Kritická situácia bola najmä vo Švedlári a v Mníšku nad Hnilcom, kde voda brala všetko, čo jej prišlo do cesty. Prívalová povodeň poškodila infraštruktúru, a dokonca podmylo aj železničnú trať.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie