fbpx

VIDEO: „Ak môžu poslať do väzby mňa, môžu aj vás,“ tvrdí bývalý Trumpov poradca. Ako prvý činiteľ Bieleho domu ide do väzenia

Reklama
Na snímke bývalý poradca amerického exprezidenta Donalda Trumpa Peter Navarro. Zdroj: TASR/AP

Niekdajší poradca bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Peter Navarro v utorok 19. marca ako prvý bývalý činiteľ Bieleho domu nastúpil do väzenia za pohŕdanie Kongresom. Navarrov trest posilní šance Kongresu vyšetrovať možné porušovanie zákona prezidentovými ľuďmi.

Peter Navarro koncom januára dostal štyri mesiace väzenia za to, že neposlúchol predvolanie od zákonodarcov v súvislosti s vyšetrovaním útoku Trumpových stúpencov na americký Kapitol zo 6. januára 2021.

Bývalý obchodný poradca Trumpa Navarro bol druhým exprezidentovým človekom, ktorý bol v súvislosti s činnosťou už neexistujúceho vyšetrovacieho výboru Kongresu súdený. Niekdajší stratég Bieleho domu Steve Bannon predvlani na jeseň dostal za pohŕdanie Kongresom štyri mesiace väzenia. Proti rozsudku sa odvolal a do rozhodnutia vyššej inštancie zostáva na slobode.

Súd jeho odvolanie odmietol

Navarro sa pokúšal verdikt zvrátiť odvolaním a chcel odložiť nástup do väzenia, čo však najvyšší súd v pondelok 18. marca odmietol.

Trest je „bezprecedentným útokom na ústavnú deľbu moci“, povedal Navarro novinárom krátko pred tým, než sa ohlásil vo väznici v Miami. Dodal, že rovnaká právna taktika ako proti nemu bude použitá aj proti Trumpovi.

Jeden z jeho právnikov a bývalý činiteľ Snemovne reprezentantov Stanley Brand označil verdikt za „historický pre budúcich poradcov Bieleho domu, ktorí budú predvolaní Kongresom“.

Rozsudok môže veľmi posilniť Kongres v dlhoročnom preťahovaní o to, aké právomoci majú zákonodarcovia pri kontrole činiteľov Bieleho domu. Kongres si v posledných rokoch vynucoval predvolania zástupcov prezidentovej administratívy, ktoré zvlášť Trumpovi ľudia zhusta ignorovali, pomocou žalôb.

Navarro od roku 2017 až do konca Trumpovho mandátu pôsobil v Bielom dome ako expert na obchodnú politiku. Rovnako ako Bannon odmietol snemovným vyšetrovateľom poskytnúť dokumenty a ústne svedectvá požadované v obsilke týkajúce sa útoku na Kapitol. Obaja muži argumentovali tým, že im Trump zakázal svedčiť s odvolaním sa na právo utajovať vládnu komunikáciu pred zákonodarcami.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie