fbpx

VIDEO: Čo sa stane, keď vás pohltí čierna diera? Vedci ukázali pôsobivú vizualizáciu

Ilustračná snímka. Zdroj: X/@NASAScienceAA

Čo mal na mysli Albert Einstein, keď hovoril o gravitácii, ktorá ohýba časopriestor? Práve to predvádza nová vizualizácia čiernej diery na počítači NASA, ktorú predstavili vedci.

Zaujíma vás, čo sa stane, keď vás pohltí čierna diera? Teraz môžu diváci prostredníctvom novej pôsobivej vizualizácie vytvorenej na superpočítači NASA na vlastné oči spoznať horizont udalostí, bod, odkiaľ niet návratu. Vizualizácie sú k dispozícii vo viacerých formách. Vysvetľujúce videá fungujú ako sprievodcovia pamiatkami, ktorí osvetľujú bizarné dôsledky Einsteinovej všeobecnej teórie relativity.

Jeremy Schnittman, astrofyzik z Goddard Space Flight Center NASA v Greenbelte, Maryland, kde vznikla vizualizácia, vysvetlil: „Ľudia sa na to často pýtajú a simulácia týchto ťažko predstaviteľných procesov mi pomáha prepojiť matematiku z teórie relativity so skutočnými dôsledkami v skutočnom vesmíre.“

„Takže som simuloval dva rôzne scenáre, jeden, kde kamera – náhrada za odvážneho astronauta – jednoducho minie horizont udalostí a následne je vymrštená ako z praku do vesmíru, a ďalší (scenár), kde prekročí hranicu a spečatí svoj osud,“ vysvetlil vedec.

Na vytvorenie vizualizácií sa Schnittman spojil s kolegom vedcom z Goddardu Brianom Powellom a použil superpočítač Discover v Centre pre simuláciu klímy NASA.

Projekt vygeneroval približne desať terabajtov údajov – čo zodpovedá zhruba polovici odhadovaného textového obsahu v Kongresovej knižnici – a trval približne päť dní, keď bežal iba 0,3 percent zo 129 000 procesorov Discover.

Prvá fotografia vznikla iba pred piatimi rokmi

Prvá fotografia čiernej diery vznikla iba v roku 2019. Vtedy vedecký tím s 200 členmi vytvoril pomocou osmich rádiových teleskopov reálnu fotografiu tohto kolapsaru v galaxii Mesier 87, ktorá sa od Zeme nachádza 55 miliónov svetelných rokov.

Na základe Einsteinovej teórie relativity majú vyšší jas ako plyny na pravej strane, ktoré sa na vizualizácii vzďaľujú. Práve takáto počítačová vizualizácia čiernej diery úchvatným spôsobom demonštruje to, čo mal Albert Einstein na mysli, keď prezradil, že gravitácia dokáže ohýbať časopriestor.

„Ak by ste mali na výber, radšej chcete spadnúť do supermasívnej čiernej diery,“ hovorí Schnittman. Čierne diery, ktoré obsahujú hmotu až 30 hmotností Slnka, majú oveľa menšie horizonty udalostí a silnejšie slapové sily, ktoré môžu roztrhnúť blížiace sa objekty skôr, ako sa dostanú k horizontu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie