fbpx

VIDEO: Farmári vo Francúzsku napádajú české kamióny. Polícia to mlčky prehliada, povedal český europoslanec

Snímky z miesta, kde zničili náklad českého kamióna. Zdroj: Twitter/Tomáš Zdechovský

Minister poľnohospodárstva Českej republiky Marek Výborný na sociálnej sieti X informoval, že požiadal francúzskeho kolegu o intervenciu pri bezpečnostných zložkách. Dôvodom sú pretrvávajúce protesty francúzskych poľnohospodárov, ktorí útočia aj na české kamióny.

„Francúzi majú právo protestovať. Ale je neprípustné napádať aj českých prepravcov zeleniny a ďalších komodít,“ doplnil minister. Minister Výborný potom v sobotu poďakoval francúzskemu ministrovi poľnohospodárstva za rýchlu reakciu. „Bohužiaľ, došlo k mnohým takýmto úplne nehoráznym akciám a francúzske úrady dostali príkaz okamžite zakročiť. Útok na majetok a ľudí je hanebný. Úrady sú mobilizované, aby našli riešenie a prípady boli oznámené ministrovi vnútra,“ informoval ďalej Výborný na sociálnej sieti X.

Na sociálnych sieťach kolujú videá, kde francúzski poľnohospodári pri protestoch vyhadzujú z kamiónov zahraničný tovar. Na útoky reagoval aj český europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Ak nemáte plombu na kamiónov a všetky papiere v poriadku, môže vám francúzska polícia dať státisícové pokuty. Riadenie francúzskych farmárov, ktorí napádajú zahraničných vodičov kamiónov, však mlčky polícia prehliada. Žiadna obrana ani pokuty týmto ľuďom drancujúcim české kamióny nehrozia,“ napísal na sociálnej sieti X.


Blokujú diaľnice

Francúzski poľnohospodári vo štvrtok aj v piatok zablokovali diaľnice po celej krajine a vysypávali debny s dovážaným tovarom v snahe upozorniť na cenové tlaky, vysoké dane a regulácie, ktorým čelia. Francúzska vláda v piatok oznámila, že sa vzdáva plánov aspoň na zvýšenie dane na naftu využívanú na poľnohospodárske účely.

Premiér Gabriel Attal sľúbil, že jeho vláda „poľnohospodárstvo postaví nadovšetko ostatných“. Tým, že upustil od plánov na zvýšenie dane na naftu na poľnohospodárske účely, vyhovel jednej z hlavných požiadaviek poľnohospodárov, poznamenala agentúra AFP.

„Rozhodli sme sa pokračovať v hnutí“

Predák najväčších poľnohospodárskych odborov FNSEA Arnaud Rousseau však vyzval poľnohospodárov, aby pokračovali v demonštráciách aj napriek Attalovmu oznámeniu. „Rozhodli sme sa pokračovať v našom hnutí,“ povedal Rousseau francúzskej televízii TF1. Attal podľa neho „neodpovedal na všetky naše otázky“ a „neupokojil“ hnev mnohých poľnohospodárov.

Mnohí poľnohospodári vo Francúzsku, ktoré je najväčším poľnohospodárskym producentom v Európskej únii, tvrdia, že čelia rastúcemu tlaku zo strany maloobchodníkov na znižovanie cien, čo ohrozuje ich živobytie.

Poľnohospodárske odbory sa sťažujú aj práve na vládnu daň na pohonné hmoty pre traktory, lacný dovoz potravín zo zahraničia, nedostatočný prístup k vode, nadmernú byrokraciu a ekologické pravidlá.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie