fbpx

Biden a Si Ťin-pching si zatelefonujú. Predchádzalo tomu ďalšie varovanie kvôli Taiwanu

Reklama
Na snímke vľavo americký prezident Joe Biden, vpravo čínsky Si Ťin-pching. Zdroj: whitehouse.gov, TASR/Sin-chua

Čínsky minister zahraničia Wang I varoval bezpečnostného poradcu Bieleho domu Jakea Sullivana v otázke nezávislosti Taiwanu. Zástupcovia dvoch veľmocí rokovali od piatku v Bangkoku. Zhodli sa na nutnosti diplomatických snáh. Dohodli telefonát medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom a jeho čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom. Uviedol to portál iDnes.cz.

Wang označil nezávislosť Taiwanu za najväčšiu výzvu vo vzťahoch medzi Pekingom a Washingtonom. Spojené štáty na schôdzke so Sullivanom vyzval, aby sa do otázok týkajúcich sa ostrova nevmiešavali. Čína mu hrozí vojenským zásahom, ak Taiwan vyhlási nezávislosť.

Ostrov však funguje od roku 1949 fakticky nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie, zatiaľ čo v Číne pokračuje vláda jednej strany.

Wang a Sullivan sa ďalej dohodli, že ich krajiny tento rok na jar povedú prvé vládne rozhovory o umelej inteligencii.

Stretnutie nadviazalo na záväzok prezidentov oboch krajín z novembrového samitu v San Franciscu „udržovať strategickú komunikáciu a zodpovedne riadiť vzájomné vzťahy“, uviedol Biely dom.

Išlo o prvé osobné stretnutie vysokých predstaviteľov USA a Číny od prezidentských volieb na Taiwane, ktoré sa konali na začiatku tohto mesiaca. Zvíťazil v nich kandidát vládnucej Demokratickej pokrokovej strany (DPP) Laj Čching-te, ktorý používa aj anglické meno William Lai. Peking ho pred hlasovaním označoval za nebezpečného separatistu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie