fbpx

VIDEO: Mohutné dažde pretrhli hrádzu druhého najväčšieho jazera v Číne, úrady evakuujú tisícky občanov

Reklama
Na juhu Číny sa pretrhla hrádza druhého najväčšieho sladkovodného jazera v krajine. Záchranári evakuovali už vyše 6-tisíc ľudí. Foto: Reprofoto, X/@Yaqiu, @Byron_Wan

Na juhu Číny sa pretrhla hrádza druhého najväčšieho sladkovodného jazera v krajine. Záchranári evakuovali už vyše 6-tisíc ľudí, informuje portál dw.com.

Podľa štátnej tlačovej agentúry Xinhua došlo k pretrhnutiu na jazere Dongting v piatok popoludní. Bezprostredne nehlásia žiadne obete a zranených. Zábery z médií ukazujú vodu, ktorá sa valí cez porušenú hrádzu.

Videá ukázujú, ako voda prechádza puklinou a zaplavuje všetko, čo jej stojí v ceste. Prevracia nákladné autá a zaplavuje domy.

Viac ako 2300 pracovníkov záchranných zložiek pracovalo počas soboty na vybudovaní obrannej línie. Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval na rozsiahle záchranné a pomocné práce s cieľom ochrániť životy a majetok ľudí, uviedli tamojšie médiá. Na záchranné práce vyčlenil zatiaľ v prepočte okolo 68 miliónov eur. V regióne žije približne pol milióna ľudí.

Začiatkom tohto týždňa zasiahli niektoré časti provincie Chu-nan silné dažde. Tie spôsobili rozvodnenie rieky Mi-luo-ťiang na najvyššiu úroveň za posledných 70 rokov, píše Reuters. Z oblasti hlásia rozsiahle škody.

V hornatej provincii Chu-nan si záplavy predošlý mesiac vyžiadali päť obetí a zosuvy pôdy ďalších osem ľudských životov. V susednej provincii Kuang-tung prišlo v dôsledku júnových záplav o život až 38 ľudí.

Čína v posledných mesiacoch zažíva extrémne výkyvy počasia – od prívalových dažďov až po veľké horúčavy. Táto ázijská krajina je najväčším producentom skleníkových plynov, ktoré podľa vedcov spôsobujú klimatické zmeny a zvyšujú frekvenciu a intenzitu extrémov počasia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie