fbpx

VIDEO: Nestihneš sa ani poriadne usadiť. Koľko trvá najkratší komerčný let na svete?

Reklama
Najkratší komerčný let na svete prevádzkuje spoločnosť Loganair, pasažieri absolvujú dĺžku iba 4 kilometre a spája škótske ostrovy Westray a Papa Westray v súostroví Orkneje. Foto: reprofoto, YouTube/ Great Big Story

Cestovanie lietadlom je pre niektorých rutinou, iných zážitkom. Vidieť z výšky zmenšené podoby veľkomiest, kochať sa západom či východom slnka patria k scenériám počas letu.  

Dostať sa z bodu A do bodu B zaberie pri letoch pár desiatok minúť či rovno hodín. A to sme neprirátali meškanie, nutné prestupy na letiskách, kde opäť čakáš hodnú chvíľu, no a, samozrejme, následné čakanie na batožinu.

Aj v oblasti letectva nájdeš rôzne rekordy. Pokiaľ sa bavíme o dĺžke letu, najviac ti potrvá cesta zo Singapuru do New Yorku, a to dobrých 18 hodín 40 minút. Nezabudnime dodať, že let je bez prestupu, takže cestuješ vyše 15.300 kilometrov.

Nestihneš si prečítať ani časopis

Existuje však fascinujúci opačný rekord – najkratší komerčný let na svete. Ako informuje Pravda, túto cestu prevádzkuje spoločnosť Loganair, pričom pasažieri preletia vzdialenosť iba 2,7 kilometra a prepájajú sa škótske ostrovy Westray a Papa Westray v súostroví Orkneje.

Napriek svojej krátkosti ide o veľmi významný let, pretože ponúka miestnym jedinečný zážitok a dôkaz potreby regionálnej leteckej dopravy.

Let medzi Westray a Papa Westray je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov za najkratší pravidelný let pre cestujúcich. Celá cesta trvá približne 1,5 až 2 minúty, avšak skutočný čas strávený vo vzduchu je často menej ako minúta. V dňoch s priaznivým vetrom je možné let dokončiť iba za 47 sekúnd.

Táto trasa je v prevádzke už viac desaťročí a slúži ako kľúčové spojenie pre ostrovné komunity. Poskytuje základnú službu pre obyvateľov, uľahčuje rýchle cestovanie za pracovnými povinnosťami, vzdelávaním či zdravotnou starostlivosťou. Let si našiel svojich fanúšikov aj medzi nadšencami letectva a turisti neustále túžia zažiť tento jedinečný výlet.

Ostrovy dýchajúce históriou

Loganair prevádzkuje túto trasu pomocou Britten-Norman Islander, malého lietadla, ktoré má kapacitu až osem cestujúcich. Islander je vďaka svojej robustnej konštrukcii a schopnosti pristávať na krátkych dráhach vhodný na krátke regionálne lety.

Na pasažierov čaká nezabudnuteľný zážitok, ktorý sa vyznačuje úžasnými leteckými výhľadmi na členité pobrežie Orknejských ostrovov a tyrkysové vody. Orknejské ostrovy dýchajú históriou, vyznačujú sa bohatým kultúrnym dedičstvom, ktoré siahajú tisíce rokov nazad.

Ostrovy sú domovom mnohých archeologických nálezísk vrátane Srdca neolitických Orknejí, ktoré je v evidencii svetového dedičstva UNESCO. Nájdeš tu tiež staroveké pamiatky ako Skara Brae a Ring of Brodgar.

Návštevníci ostrovov môžu preskúmať jedinečnú zmes prírodných krás a historických intríg, a let je vstupom k hlbšiemu pochopeniu minulosti regiónu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie