fbpx

VIDEO: Tisíce Kubáncov vyšli do ulíc, protestovali proti nedostatku potravín a výpadkom elektriny

Reklama
Ilustračná foto. Zdroj: X/Vee Terra

Podľa agentúr boli nedeľňajšie demonštrácie na Kube jednými z najväčších protivládnych protestov od demonštrácií v júli 2021, keď režim potlačil protesty a následne odsúdil stovky ľudí až na 30 rokov väzenia za poburovanie.

Niekoľko tisíc Kubáncov protestovalo v nedeľu na východe karibského ostrova proti nedostatku potravín a opakovaným a dlhodobým výpadkom elektriny, informovali dnes svetové tlačové agentúry.

Protesty namierené proti tamojšej komunistickej vláde sa konali najmä v druhom najväčšom kubánskom meste Santiago de Cuba. Prezident Manuel Díaz-Canel vyzval na pokoj a povedal, že vláda rieši hospodársku krízu. Zároveň opäť obvinil zo situácie Spojené štáty a ich dlhoročné embargo voči Kube.

„Všetko je drahé, sme hladní, a keď k tomu pripočítame výpadky elektriny… nevydrží nám ani to málo jedla, čo máme (v chladničke),“ citoval opozičný spravodajský server 14ymedio.com jedného z účastníkov demonštrácie v Santiagu de Cuba. Uviedol, že ľudia na demonštrácii žiadali „energiu a potraviny“, ale aj „slobodu“ a niektorí aj „preč s komunizmom“ a „preč s Díazom-Canelem“.

Podľa opozičnej webovej stránky a svedkov, ktorých citovala agentúra EFE, kubánsky režim kvôli demonštráciám vypol mobilný signál. Podobne postupoval aj pri predchádzajúcich podobných protestoch, aby zabránil ich rozšíreniu do ďalších častí krajiny.

Podľa EFE a agentúry Reuters patria nedeľňajšie demonštrácie k najväčším protivládnym protestom od demonštrácií v júli 2021, ktoré režim potlačil a následne odsúdil stovky ľudí, niektorých až na 30 rokov väzenia za poburovanie.

Nedeľňajší protest sa začal popoludní, keď do ulíc Santiaga de Cuba vyšla skupina žien a detí, ktoré požadovali jedlo. Postupne sa k nim pridávali ďalší ľudia zo susedstva. Demonštrácie sa začali po ďalšom výpadku elektrickej energie, ktorý tentoraz trval šesť hodín. Kubánci však niekedy nemajú elektrinu aj niekoľko hodín. Problémy s dodávkami elektrickej energie spôsobuje zastaraná a zle udržiavaná energetická infraštruktúra, ako aj nedostatok paliva.

Na zhromaždenie prišli policajti a podľa agentúry EFE vyzvali účastníkov, aby protest nefilmovali na mobilné telefóny. Niektorým sa to však podarilo a zábery zverejnili na sociálnych sieťach. Vyplýva z nich, že demonštrácie boli pokojné. Ľudia len hlasno vykrikovali svoju nespokojnosť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie