Rakúsky spevák JJ, ktorý len nedávno triumfoval na tohtoročnej Eurovízii, sa ostro postavil proti účasti Izraela na tomto medzinárodnom hudobnom podujatí. Vo svojom stanovisku vyjadril hlboké sklamanie z toho, že krajina dostala možnosť súťažiť napriek prebiehajúcemu konfliktu a apeloval na jej vylúčenie z budúceho ročníka. Jeho výzva vyvolala širokú spoločenskú odozvu a znovu otvorila dlhodobú diskusiu o vplyve politiky na umelecké a kultúrne podujatia.
Johannes Pietsch, vystupujúci pod umeleckým menom JJ, má 24 rokov a je známy ako kontratenorista. V rozhovore pre španielsky denník El País neskrýval rozčarovanie nad tým, že Izrael mal opäť možnosť zúčastniť sa súťaže.
Vyjadril nádej, že budúcoročné finále Eurovízie sa uskutoční vo Viedni, tentokrát už bez izraelskej účasti.
„Je veľmi sklamaním vidieť, že Izrael sa naďalej zúčastňuje súťaže,“ povedal 24-ročný kontratenor.
„Chcel by som, aby sa budúcoročná Eurovízia konala vo Viedni bez Izraela,“ dodal.
Zároveň si však uvedomuje, že rozhodnutie v tejto veci patrí Európskej vysielacej únii (EBU) a umelci môžu svoje postoje vyjadriť len na úrovni osobných názorov. Informuje The Guardian.
Okrem politického aspektu JJ upozornil aj na potrebu zvýšenej transparentnosti pri verejnom hlasovaní. Tento apel zaznel v čase, keď sa druhé miesto na Eurovízii ušlo izraelskej speváčke Juval Rafaelovej, ktorá počas minulého roka prežila útok palestínskych militantov na izraelské územie – udalosť, ktorá sa odohrala 7. októbra 2023.

Práve fakt, že sa Izrael mohol napriek pokračujúcemu vojenskému konfliktu zúčastniť na podujatí, vyvolal množstvo negatívnych reakcií. Najmä propalestínski aktivisti zorganizovali počas finálového víkendu v Bazileji rozsiahle protestné akcie. Táto situácia zároveň opätovne vyvolala otázku, prečo je Izrael tolerovaný na scéne, zatiaľ čo Rusko bolo po invázii na Ukrajinu v roku 2022 zo súťaže vylúčené.
V samotnom Rakúsku sa JJ-ove vyjadrenia nestretli s jednoznačnou podporou. Národná verejnoprávna televízia ORF sa od jeho slov dištancovala a zdôraznila, že ide výhradne o jeho osobný postoj. Naopak, zo zahraničia prišla aj podpora – španielsky premiér Pedro Sánchez, dlhodobo kritický voči izraelskej politike, sa so spevákom zhodol. Vyhlásil, že Izrael by mal byť zo súťaže vylúčený a vyjadril solidaritu s palestínskym obyvateľstvom, ktoré podľa neho čelí neprávostiam spôsobeným vojnou. Upozornil tiež na potrebu jednotných pravidiel v oblasti kultúry, čím nepriamo poukázal na kontrast medzi postojom k Rusku a Izraelu.
Čísla z konfliktu, ktorý sa rozhorel po októbrovom útoku, sú tragické. Na izraelskej strane prišlo o život 1 218 osôb, prevažne civilistov. Následné vojenské operácie izraelskej armády v Pásme Gazy si podľa dostupných odhadov vyžiadali už vyše 53 000 obetí, z ktorých väčšinu takisto tvorili civilisti.
Izrael aktuálne čelí silnému medzinárodnému tlaku s cieľom ukončiť rozsiahlu vojenskú kampaň a umožniť humanitárnym organizáciám prístup do zdevastovaných oblastí Gazy. V tejto atmosfére sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, ktoré požadujú dôslednejšie prepojenie kultúrnych akcií s hodnotovými princípmi, pričom JJ sa zaradil medzi tých, ktorí túto debatu opäť postavili do centra verejného záujmu.