Vo veku 85 rokov zomrel v sobotu Karel Schwarzenberg, bývalý minister zahraničných vecí ČR a predseda strany TOP 09. TASR správu prevzala zo spravodajského portálu Českého rozhlasu, ktorý sa odvoláva na portál Echo24 a oznámenie spoluzakladateľa TOP 09 Miroslava Kalouska na sociálnej sieti.
Schwarzenberg zomrel vo Viedni, píše Echo24 s odvolaním sa zdroj z prostredia politikovej rodiny. Posledné dva dni bol v kritickom stave v umelom spánku. Do nemocnice vo Viedni ho previezli v pondelok 6. novembra z Prahy.
„Zomrel Karel Schwarzenberg…. Bolo mi jasné, že sa to blíži, ale aj tak je to úder. Bol to jeden z najdôležitejších a najláskavejších ľudí v mojom živote. Nech odpočíva v izbe, Česká republika by mu mala byť navždy vďačná za všetko, čo pre ňu nezištne vykonal,“ napísal Kalousek na sieti X.
Dôvodom dlhšieho pobytu Schwarzenberga v nemocnici bol podľa jeho slov nedoliečený zápal v tele. Prepustenie sa nedočkal, následne pre denník Expres.cz uviedol dôvod svojho dlhého pobytu v nemocnici. „Niečo mi tam našli a chcú to prešetriť,“ povedal Schwarzenberg.
V pondelok bol knieža náhle letecky prevezený do jednej z viedenských nemocníc. Médiám povedal, že dôvod transportu do Rakúska nepozná. „To sa spýtajte lekárov, prečo ma sem previezli. Ja to neviem. Že by tu boli väčší špecialisti, ako v Česku, si nemyslím. Odhadujem, že to bude zhruba rovnaké, ale tu budem môcť vidieť deti a vnúčatá,“ uviedol Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg (celým menom Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas, knieža zo Schwarzenbergu), potomok šľachtického rodu Schwarzenbergovcov, sa narodil 10. decembra 1937 v Prahe. Po prevrate vo februári 1948 jeho rodina v decembri toho istého roku opustila bývalú Československú republiku a presťahovala sa do zahraničia. Študoval právo vo Viedni a Grazi a v Mníchove lesníctvo.
Na jeseň 1989 sa vrátil do vlasti a 10. júla 1990 bol vymenovaný za kancelára prezidenta Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) Václava Havla. Ministrom zahraničných vecí ČR bol od januára 2007 do mája 2009 a od júla 2010 do júla 2013.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)