fbpx

Vojna v Taiwanskom prielive nie je možnosťou, vyhlásila prezidentka Cchaj

Reklama

Zdroj Foto: apnews.com

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v sobotu prisľúbila, že zachová mier a stabilitu v Taiwanskom prielive i napriek rastúcemu vojenskému tlaku Číny. Vojna podľa nej nie je možnosťou. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Cchaj, ktorá je taiwanskou prezidentkou od 20. mája 2016, povedala, že počas jej sedemročného pôsobenia v prezidentskom úrade obyvatelia Taiwanu ukázali svetu „odhodlanie brániť sa“.

„Tvárou v tvár civilným útokom a vojenským hrozbám Číny sú obyvatelia Taiwanu pokojní a nie agresívni, racionálni a neprovokujú… Vojna nie je možnosťou a žiadna zo strán nemôže jednostranne zmeniť súčasný stav nemierovým spôsobom,“ povedala taiwanská prezidentka. Podľa jej slov Taiwančania „nebudú agresívni a pod tlakom určite neustúpia“.

Na Taiwane sa budúci rok v januári uskutočnia prezidentské voľby, ktoré sú všeobecne vnímané ako referendum o politike Cchaj smerom k Číne. Peking odmieta rokovať s taiwanskou vládnou Demokratickou pokrokovou stranou (DPP), pretože ju vníma ako separatistickú, pripomína AFP.

Cchaj (66) po skončení svojho druhého štvorročného funkčného obdobia už znovu kandidovať nemôže, kandidátom DPP preto bude súčasný viceprezident Laj Čching-te, známy aj pod menom William Lai. Ten sa podľa agentúry AFP v otázke nezávislosti Taiwanu vyjadruje otvorenejšie ako súčasná prezidentka.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia i napriek tomu, že má tento ostrov od roku 1949 nezávislú vládu. Komunistická vláda v Pekingu prisľúbila, že jedného dňa získa nad Taiwanom úplnú administratívnu moc, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčila ani použitie sily.

Čína tvrdí, že akýkoľvek krok Taiwanu smerom k vyhláseniu formálnej nezávislosti by vyvolal vojenskú reakciu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie