K mladým ľuďom v Trnave, ktorí v sobotu hlasujú vo voľbách prvý raz, patria aj 20-ročné sestry, dvojičky Karolína a Dominika Demovičové. V ich rodine, ako uviedli, je účasť na voľbách tradíciou a voliť chodia všetci a vždy.
Dievčatá si svoje voličské právo uplatnili spolu vo volebnej miestnosti na Obchodnej akadémii v Trnave. Povedali, že ich rodičia i ďalší rodinní príslušníci sa k voľbám postavili vždy zodpovedne a sú pre nich vzorom. Preto ísť v sobotu voliť bolo samozrejmosťou.
„Je to moja občianska povinnosť, kto iný ako ja má rozhodnúť o mojej budúcnosti,“ uviedla Karolína, študentka pedagogiky v Trnave. Pri výbere strán, ktoré dostali ich hlas, pristupovali zodpovedne, kritériom bolo podľa Karolíny to, ako napĺňajú ich predstavy zasadiť sa o lepší život nastupujúcich generácií.
Dominika, študentka cestovného ruchu v Nitre doplnila, že sa zúčastňuje na voľbách, lebo chce, aby sa Slovensko niekam pohlo, aby nestálo na jednom mieste. „Chcem, ako všetci ostatní lepšiu budúcnosť,“ povedala s tým, že k tomu môžu prispieť svojimi hlasmi aj mladí voliči a je preto podľa oboch sestier veľmi potrebné, aby mladí išli voliť v čo najväčšom počte.
Vo väzenskej nemocnici v Trenčíne bol o voľby veľký záujem
O predčasné parlamentné voľby bol medzi obvinenými a odsúdenými v Nemocnici pre obvinených a odsúdených a v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami veľký záujem. Z celkového počtu 361 požiadala o voľbu takmer pol stovka obvinených a odsúdených. O voľbu požiadali dvaja obvinení a 46 odsúdených, medzi nimi dve ženy.
„Vydali interný predpis a prostredníctvom pedagógov sme obvinených a odsúdených informovali o spôsobe získania hlasovacieho preukazu. Zabezpečili sme im tlačivo, ktoré na náklady ústavu mohli poslať do miesta trvalého bydliska, obec im poštou zaslala hlasovací preukaz,“ informovala vedúca organizačno-právneho oddelenia Lucia Martináková
Odsúdený Ladislav si v Trenčíne odpykáva desaťročný trest za ekonomickú trestnú činnosť, do prepustenia na slobodu mu zostáva 3,5 roka. „Ísť voliť som sa rozhodol preto, že mám doma rodinu a chcem aby sa moje deti mali lepšie. Veľkú budúcnosť nevidím ani po týchto voľbách, ale dúfam, že nejaká zmena príde. Voliť chodím pravidelne. O politickej situácii sme sa rozprávali aj s ostatnými obvinenými a odsúdenými, zmenu potrebuje aj trestné právo,“ zdôraznil Ladislav.
V kúpeľoch v Brusne odvolili do prenosnej schránky hostia i zamestnanci
Do predčasných parlamentných volieb sa zapojili i kúpeľní hostia. Niekoľko desiatok ľudí vrátane pár zamestnancov odvolilo vďaka hlasovacím preukazom do prenosnej volebnej schránky priamo v kongresovej miestnosti v kúpeľnom dome Poľana.
Členovia okrskovej volebnej komisie prišli do brusnianskych kúpeľov v dopoludňajších hodinách. Nahlásených mali asi 15 voličov so zdravotnými problémami, voľbu do prenosnej volebnej schránky však nakoniec využilo približne 30 ľudí.
„Vzhľadom na to, že aj popŕchalo, spravili sme tú výnimku, že ten, kto mal hlasovací lístok, mohol odvoliť aj tu. Kedysi tu bola aj volebná miestnosť, posledné roky však hostia chodia s volebným lístkom do obce,“ priblížil pre TASR člen volebnej komisie Imrich Kolpák.
Možnosť voliť priamo v kúpeľoch privítali i kúpeľní hostia. „Robíme to pravidelne doma, je to podľa nás povinnosť. Doma sme si vybavili preukazy, je to veľmi dobré,“ uviedla pre TASR pani Danica z Martina, ktorá v kúpeľoch odovzdala svoj hlas aj s manželom. „Považovala som to za dôležité, voliť chodím vždy. Keď nie som doma, tak volím tu,“ skonštatovala pani Edita z okolia Dunajskej Stredy.
Ku kúpeľným hosťom sa pri voľbe do prenosnej volebnej schránky pridali i niekoľkí pracovníci kúpeľov. „Určite je to veľmi dobrá vec, pretože z práce by som nemohla odísť,“ uviedla pre TASR zamestnankyňa kúpeľov Lenka.
V obci Brusno sú voľby rozdelené do dvoch volebných okrskov, jeden z nich sa nachádza v priestoroch hasičskej zbrojnice. „Otvorili sme načas, zatiaľ všetko prebieha bez komplikácií. Mali sme aj voliča, ktorý prišiel presne o 7.00 h,“ prezradila pre TASR predsedníčka tamojšej volebnej komisie Lucia Kočická. Ako dodala, do hasičskej zbrojnice prichádzajú s hlasovacími preukazmi v rámci prechádzky aj viacerí kúpeľní hostia, dopoludnia ich bolo vyše 20.
K urnám v Čavoji a Temeši chodia miestni i chatári
Miestni i chatári doposiaľ volili v podhorských obciach Čavoj a Temeš v okrese Prievidza. K urnám podľa tamojších komisií prichádzali už od otvorenia volebných miestností.
Do miestnosti v kultúrnom dome v Čavoji prišiel so svojou manželkou i Peter z Bratislavy. „Pochádzam z Čavoja, vybavili sme si hlasovací preukaz, že budeme voliť tu, mám tu rodičovský dom,“ priblížil pre TASR. Od svojho hlasu podľa neho i s manželkou očakávajú, že sa smerovanie krajiny uberie normálnym spôsobom, nie extrémom na jednu alebo druhú stranu. „Poslancom, aby išlo o Slovensko a nie iba o vlastný prospech,“ podotkol.
Predsedníčka miestnej volebnej komisie Alena Trepáčová priblížila, že v Čavoji je 472 oprávnených voličov. „Voliť boli skôr miestni, ale boli už voliči aj s hlasovacími preukazmi,“ poznamenala Trepáčová. Predsedníčka očakáva, že v obci bude vysoká účasť, ľudia totiž podľa nej majú o voľby záujem.
K volebnej urne prišla i Mária z Temeša. „Očakávam, že sa snáď budeme mať lepšie. Každý očakáva, že bude len lepšie,“ podotkla Mária.