fbpx

Vrátia sa s letom na slovenské hranice MIGRANTI? Vieme, do ktorej európskej krajiny smerujú a prečo

Reklama
V okrese Veľký Krtíš vyhlásil v piatok 1. septembra 2023 okresný úrad mimoriadnu situáciu pre nárast neregulárnej migrácie. Tá umožní využiť legislatívne nástroje na efektívnejšie zaistenie potrebných procesov. Na snímke záchytný tábor pre migrantov v meste Veľký Krtíš na juhu Slovenska v pondelok 4. septembra 2023. Zdroj: FOTO TASR - Ján Krošlák

Nemecko je pre utečencov doslova magnetom. Žiadna iná krajina Európskej únie nepriťahuje prisťahovalcov tak ako Spolková republika Nemecko, potvrdzujú to aj najnovšie dáta Eurostatu spolu s nemeckými azylovými štatistikami.

Z databázy Eurostatu vyplýva, že v rokoch 2013 až 2022 prišlo do EÚ takmer 14,5 milióna cudzincov. Z nich si necelých šesť miliónov (40 %) vybralo ako cieľovú krajinu Nemecko.

V praxi to znamená, že 12,3 milióna obyvateľov Spolkovej republiky Nemecko sú cudzinci. To je 14,6 % populácie, čo je v rámci Európskej únie rekord, píše denník Bild.

„Nemecko je atraktívnejšie ako iné krajiny EÚ, pretože naša ekonomika si po dlho viedla veľmi dobre a mali sme veľmi nízku nezamestnanosť,“ uviedol profesor Daniel Thym, odborník na azylovú problematiku z univerzity v Konstanzi.

V Európskej únii bolo v minulom roku podaných približne 1,05 milióna prvožiadostí o azyl, čo je najvyššie číslo od roku 2016. Väčšina žiadateľov o azyl pochádza zo Sýrie, Afganistanu a Turecka. V Nemecku bolo podaných približne 329 tisíc prvožiadostí, čo je približne tretina. Vo Francúzsku 15 %, v Španielsku a v Taliansku okolo 9 %.

Prečo cudzinci milujú Nemecko?

Nepochybne sú to štedré sociálne dávky. Reč je napríklad o sociálnej dávke vo výške 563 eur/mesiac alebo platby podľa zákona o dávkach pre žiadateľov o azyl vo výške 460 eur.

Teoreticky sa príspevky majú vyplácať iba dovtedy, kým sa o žiadosti o azyl nerozhodne (v priemere to trvá sedem mesiacov). Kvôli súdnym sporom (až 32 mesiacov na jeden rozsudok) sa však platobná lehota môže pretiahnuť na mesiace, ale aj roky.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie