Dobre mienené rady nie vždy pomôžu. Pozrite si najznámejšie legendy, ktorými sa riadime pri pestovaní domácich rastlín. Ich pravdivosť overili pestovatelia a šľachtitelia, ktorí svoje praktiky vyvíjali roky.
NErastú rýchlejšie vo väčšom
Najlepšie sa darí tým izbovým rastlinám, ktorých korene vypĺňajú väčšinu črepníka. Časté presádzanie smeruje k tomu, že musia vynaložiť väčšinu energiu sa zapustenie koreňov a to na úkor kvetov a listov. Veľké kvetináče tiež nesú vyššie riziko koreňovej hniloby.
Choré rastliny sa NEliečia živinami
Hnojivá a rastlinné výživy sú určené pre zdravé rastliny, ktoré rastú energicky a berú si základné živiny z pôdy. Ale nemôžeme ich prinútiť, aby si brali viac, než potrebujú, pričom chorľavejúce rastliny sú schopné absorbovať vitamíny ešte menej.
NEpotrebujú veľa slnečného svetla
Iba niektoré izbové kvety ťažia z priameho slnka. Iné druhy dokonca trpia nadmerným „slnením“ a vidíme to na vyblednutých listoch.
Žlté listy NEsúvisia len so zalievaním
Farebné odchýlky na listoch majú mnoho možných príčin vrátane príliš malého množstva vody, ale aj nedostatočného osvetlenia, prebytočného hnojenia, tvrdej vody či zlej kvality pôdy.
Zarosenie NEzvýši vlhkosť rastliny
Poprášenie listov párkrát do dňa zvyšuje vlhkosť rastliny tak málo, že druhom, ktoré potrebujú viac vody, to nestačí. Môže vám to akurát pomôcť udržať rastliny čisté.
Vlhkosť NIE vždy prospieva
Väčšina bežne dostupných druhov sú dostupné najmä preto, že preukázali schopnosť prispôsobiť sa aj veľmi suchému interiérovému prostrediu. Aj keď (okrem kaktusov) pôvodne pochádzajú z prirodzene vlhších podmienok, mnoho z nich dokáže prežiť aj v suchom priestore, lebo vlahou ich zásobujú korene.
NIElen chemické prípravky zaberajú
Existuje mnoho bezpečných a účinných metód proti rastlinným škodcov, a to aj z domácich a prírodných zdrojov. Sú to rôzne mydlá, čistý alkohol, záhradnícke oleje, piesok, lepkavé pasce či feferónky.
Väčšina izbových rastlín v zime „NEspí“
Väčšina izbových rastlín pochádza z tropických oblastí, ktoré sú teplé po celý rok. Na rozdiel od mierneho pásma, tropické rastliny sú aktívne stále. Pri znížení svetla v zimnom období sa však spomaľuje ich rast, čo niektorým laickým pestovateľov prináša dojem, že sú nečinné.