fbpx

Z niekdajšej hviezdy Disney je generálna riaditeľka vesmírneho startupu

Reklama
Na snímke americká herečka a speváčka Bridgit Mendlerová. Zdroj: X/DaVinci BLOG

Bridgitu Mendlerovú preslávila televízna stanica Disney Channel. Teraz chce 31-ročná herečka a speváčka stavať pozemné stanice pre komunikáciu s vesmírnymi loďami ako generálna riaditeľka startupu.

Herečka a speváčka Bridgit Mendlerová hrala v seriáloch televíznej stanice Disney Channel ako Veľa šťastia Charlie, Kúzelníci z Waverly alebo vo filme Lemonade Mouth. Teraz sa jej kariéra točí okolo vesmíru.

Na sociálnej sieti X v pondelok oznámila, že je generálnou riaditeľkou spoločnosti Northwood Space, ktorá si kladie za cieľ vytvoriť „dátovú diaľnicu medzi Zemou a vesmírom“. Spoločnosť už podľa Mendlerovej získala finančné prostriedky vo výške 6,3 milióna dolárov (vyše 5.8 milióna eur).

„Navrhujeme zdieľanú pozemnú infraštruktúru od prvých princípov, aby sme zvýšili prístup do vesmíru. Máme pred sebou veľa práce, ale to je tá zábavná časť,“ napísala bývalá herečka. Mendlerová strávila posledných niekoľko rokov štúdiom na Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT), zároveň študovala aj práva na Harvarde.

Mendlerová už skôr pre televíziu CNBC povedala, že sa „úplne zamilovala do vesmírneho práva“, keď pracovala v kozmickom úrade Federálnej komunikačnej komisie. „Víziou je dátová diaľnica medzi Zemou a vesmírom. Ten sa síce stáva jednoduchším v mnohých rôznych dimenziách, ale stále je ťažké posielať dáta do vesmíru a z vesmíru. Máte problémy nájsť prístupový bod pre kontakt so satelitom,“ dodala pre CNBC.

Skôr než na stavbu rakiet alebo družíc sa preto Northwood Space zameriava na hromadnú výrobu pozemných staníc. Pozemné stanice, známe aj ako teleporty, sú obvykle veľké a často kruhové antény, ktoré sa pripájajú k satelitom vo vesmíre. Startup chce vykonať prvý test pripojenia k vesmírnej lodi na obežnej dráhe ešte tento rok.

Vedúci softvérového oddelenia Shaurya Luthra uviedol, že spoločnosť chce dodávať pozemné stanice „v priebehu dní, nie mesiacov“, aby prevádzkovatelia satelitov nemuseli tráviť čas rekonfiguráciou svojich sietí.

„Ak chcete špeciálnu anténu, musíte čakať 18 mesiacov, kým vám ju dodajú, nainštalujú a postavia,“ dodal Luthra. Startup už teraz priťahuje významných investorov z oblasti rizikového kapitálu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie