fbpx

Záporožskú elektráreň opäť napojili na externú elektrickú sieť

Reklama
Na archívnej snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárne pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny. Ruskými jednotkami obsadenú Záporožskú jadrovú elektráreň (ZAES) v pondelok 22. mája 2023 opätovne napojili na externú elektrickú sieť, oznámili zdroje z elektrárne. FOTO TASR/AP
Zdroj foto: TASR

Ruskými jednotkami obsadenú Záporožskú jadrovú elektráreň (ZAES) v pondelok opätovne napojili na externú elektrickú sieť, oznámili zdroje z elektrárne.

Elektráreň, ktorá je najväčšia v Európe, odpojili od externej elektrickej siete v pondelkových ranných hodinách, údajne po požiari v neďalekej elektrárni.

Ukrajinské médiá pred tým informovali o výbuchoch v Záporoží, ktoré sa ozývali počas nočného ruského raketového útoku, dodala stanica BBC. ZAES je od marca minulého roka obsadená ruskými jednotkami. Počas celého tohto sa objavovali obavy o jej bezpečnosť, ktoré ešte zosilneli v súvislosti so správami o blížiacej sa ukrajinskej protiofenzíve. Je totiž možné, že elektráreň by sa mohla ocitnúť priamo v bojovej zóne.

Podľa agentúry Reuters sa záložné generátory na chladenie reaktorov ZAES doteraz spustili šesťkrát – táto situácia nastala v dôsledku ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie