Peľová sezóna inváznej ambrózie prešla svojím prvým vrcholom na väčšine územia Slovenska. V ovzduší sa v uplynulých dňoch vyskytoval aj peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy a tráv z čeľade lipnicovitých. Sezóna paliny sa skončila. TASR o tom v stredu informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Najvyššie denné koncentrácie peľu ambrózie zachytili v Banskej Bystrici, Košiciach, Bratislave a v Žiline. Pŕhľava dosiahla najvyššie denné hladiny v Banskej Bystrici, Bratislave a v Žiline.
Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:
ambrózia, palina, trávy lipnicovité, mrkvovité, mrlíkovité, pŕhľavovité, skorocel, štiav, chmeľ, astrovité
spóry húb: Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Helminthosporium, Stemphylium
Prognóza peľovej situácie na nasledujúce dni
„Denné hladiny peľu silného alergénu ambrózie sa budú udržiavať v alergiologicky významných hodnotách na celom území Slovenska a v krátkom čase môžu dosiahnuť druhý vrchol. Peľ tráv sa vyskytne v ovzduší v nízkych denných koncentráciách až do jesene. Peľ pŕhľavy dosiahne v ovzduší pomerne vysoké denné hladiny najmä na strednom a severnom Slovensku,“ konštatovala v súvislosti s najbližšími dňami Lafférsová.
Ako tiež upozornila, kvitne invázna zlatobyľ z čeľade astrovité, ktorá najmä pri pohybe v blízkosti jej súvislých žltých porastov v okolí železničných tratí, ciest a neudržiavaných políčok, prispieva k zvýšeniu záťaže alergikov.
Teplo a zrážková činnosť ovplyvňujú denné hladiny peľu a spór húb (plesní) v ovzduší. Ochladenie a silné búrky spôsobujú výrazné regionálne poklesy denných koncentrácií peľu v ovzduší.