fbpx

Zisti, či si workoholik: Varovné signály, ktoré by sa nemali ignorovať

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Christin Hume, Microsoft 365

Účtovník, ktorý vypĺňa tabuľky na pláži, strihač psov, ktorý vždy prijme ďalšieho zákazníka, alebo basketbalista, ktorý trénuje až do úplného vyčerpania. Každé povolanie má svojich tvrdých pracovníkov a prekonávačov prekážok. V dnešnej neustále pripojenej a aktívnej dobe sa však pre niektorých ľudí túžba poslať ešte jeden e-mail, ostrihať ďalšieho pudlíka alebo dať ďalší kôš stáva zahlcujúcou, píše arstechnica.com. 

Workoholizmus je bežným javom v modernom pracovnom prostredí. Nedávny prehľad o jeho výskyte v rôznych profesiách a kultúrach zistil, že približne 15 percent pracovníkov spĺňa kritériá workoholizmu. To predstavuje milióny prepracovaných zamestnancov na celom svete, ktorí nevedia, kedy, ako alebo prečo by mali prestať.

Či už sú poháňaní ambíciami, túžbou po dokonalosti alebo malým vzrušením z dokončenia úlohy, pracujú nad rámec rozumných medzí. Zdravý pracovný postoj môže prekročiť hranicu a stať sa závislosťou, čo má ďalekosiahle dôsledky, tvrdí Toon Taris, behaviorálny vedec a výskumník práce na Univerzite v Utrechte v Holandsku.

Termín „workoholizmus“ sa často používa v hovorovej reči a niekedy aj bezmyšlienkovite, hovorí Taris, ale skutočný problém je oveľa častejší, zložitejší a nebezpečnejší, než si mnohí ľudia uvedomujú.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie