fbpx

Známy český herec čelí trestnému oznámeniu. Môže zaň jeho komentár na Fica

Reklama
David Malásek, zdroj: imdb.com, Robert Fico, Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Od vlaňajších volieb do slovenského parlamentu ochladli tradične dobré oficiálne vzťahy na najvyššej úrovni medzi Slovenskom a Českom. Tento pokles možno pripísať rozdielnym názorom vládnucich strán v oboch krajinách, čo odráža aj nálady v bežnej populácii. Napätie medzi vládami bolo citeľné, no atentát na premiéra Roberta Fica v Handlovej priniesol dočasnú zmenu. Po tomto tragickom incidente aj najväčší kritici jeho vlády taktne zmĺkli a prejavili spolupatričnosť.

 

Napriek tejto tragédii sa však našli aj takí, ktorí si neodpustili kontroverzné vyjadrenia. Jedným z nich bol známy český herec David Matásek, ktorý svojim výrokom ešte viac vyhrotil už aj tak napätú situáciu medzi oboma krajinami, uvádza portál noviny.sk.

 

Priamo síce slovenského premiéra nezmienil, dopustil sa však trestného činu. Aspoň to si o Davidovi Matáskovi myslí šéf strany PRO a advokát Henrich Rajchl. Populárny herec totiž niekoľko hodín po májovom atentáte na slovenského premiéra Roberta Fica na svoj osobný facebookový profil bez ďalších slov napísal „pic ho!“

 

A práve podľa Rajchla tým David Matásek naplnil skutkovú podstatu trestného činu schvaľovania trestného činu. Hoci herec slovenského premiéra nijako nespomína, šéf PRO je presvedčený, že kontext je evidentný.

 

„Od začiatku je to zrejmé. Pokiaľ bude polícia konať tak, ako má, tak v žiadnom prípade nemôže byť táto obhajoba úspešná. Je evidentné, čo tým pán Matásek myslel. Išlo by o účelovú obhajobu, na ktorú by polícia za danej situácie vôbec nemala počuť,“ povedal serveru PrahaIN.

 

Poukazuje aj na následnú diskusiu, ktorá sa pod statusom strhla. Aj v nej sa podľa neho objavilo množstvo komentárov, ktoré atentát na Fica schvaľujú.

 

David Matásek neskôr status zmazal. Za bezmála dva týždne sa rovnaké dve slová na jeho profile objavili znova, tentoraz ale s fotografiou auta, v ktorom išiel zastupujúci ríšsky protektor Reinhard Heydrich, keď naňho členovia skupiny Anthropoid vykonali atentát. Urobil tak deň pred výročím úspešného atentátu.

 

Za Matáska sa v reakcii na trestné oznámenie postavilo niekoľko priateľov. Napríklad majiteľ VOX TV a moderátor Petr Kubelík.

 

Sám Henrich Rajchl si ale stojí za tým, že by prejavy nenávisti, za ktorý Matáskov štatút považuje, mali byť trestané. Česká polícia je v otázkach atentátu na Roberta Fica zdržanlivejšia, doteraz riešila len minimum prípadov s tým, že je zložité medzi niektorými prejavmi rozlišovať medzi trestným činom a slobodou slova.

 

Na takýto postoj reagovala podráždene slovenská vláda a vydala oficiálne vyhlásenie, že je ním znepokojená.

 

Česká polícia považuje hrubé a neúctivé schvaľovanie atentátu na slovenského predsedu vlády Roberta Fica za prejav slobody slova, hoci pri výrokoch vlastných občanov kritizujúcich Ukrajincov už túto mieru pochopenia pre slobodu prejavu nemala,“ uviedol dokonca Úrad vlády.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie