fbpx

Ak ruské elity nezačnú brať vojnu vážne, Rusku hrozí revolúcia

Reklama
WA 52 - Šéf žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin sa prihovára na videu z neznámeho miesta. Ruské ministerstvo obrany v piatok 12. mája 2023 oznámilo, že jeho armáda odvrátila útoky Ukrajiny a z taktických dôvodov sa stiahla z niektorých pozícii. Prigožin to oznaèil za útek. FOTO TASR/AP In this handout image taken from a video released by Prigozhin Press Service on Friday, May 12, 2023, head of Wagner Group Yevgeny Prigozhin makes a video statement from an unknown location. In a video statement Friday, Prigozhin mocked the Russian Defense Ministry's report claiming that its forces regrouped to take more favorable positions, saying they effectively fled and "our flanks are crumbling." (Prigozhin Press Service via AP)
Zdroj foto: TASR

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v stredu varoval, že v Rusku by mohla vypuknúť podobná revolúcia ako v roku 1917, ak ruské elity nezačnú brať vojnu na Ukrajine vážne. Rusko by podľa neho mohlo zároveň túto vojnu prehrať.

Prigožin povedal, že Ukrajina momentálne chystá protiofenzívu zameranú na zatlačenie ruských vojakov k hraniciam spred roku 2014, v ktorom Rusko anektovalo Krym. Dodal, že Kyjev sa pokúsi obkľúčiť mesto Bachmut a zaútočiť na Krym.

„S najväčšou pravdepodobnosťou nebude takýto scenár pre Rusko dobrý, takže sa musíme pripraviť na náročnú vojnu,“ povedal Prigožin v rozhovore, ktorý zverejnil na platforme Telegram. „Sme v takom stave, že by sme mohli… prísť o Rusko, čo je hlavný problém … Musíme zaviesť stanné právo,“ dodal.

Ruská elita podľa Prigožina chráni svoje deti pred nasadením do bojov na Ukrajine, zatiaľ čo deti obyčajných Rusov zomierajú na fronte. Táto skutočnosť by podľa šéfa vagnerovcov mohla v Rusku vyvolať nepokoje.

Ak budú obyčajným ľuďom v Rusku naďalej z frontu posielať ich potomkov v zinkových truhlách, zatiaľ čo deti elity sa budú „opaľovať“ niekde v zahraničí, tak by Rusko mohlo podľa Prigožina čeliť podobným nepokojom, ako bola v roku 1917 boľševická revolúcia, v dôsledku ktorej vypukla krvavá občianska vojna.

Šéf vagnerovcov tiež povedal, že v jeho politickom svetonázore dominuje láska k vlasti a k službe ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Prezývku „Putinov kuchár“, akú si vyslúžil vďaka rozsiahlemu podnikaniu v oblasti cateringu a zmluvám s Kremľom, označil za hlúpu. Ako povedal, nevie totiž variť. Zavtipkoval, že výstižnejšou by pre neho mohla byť prezývka „Putinov mäsiar“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie