fbpx

Borrell: EÚ dodala doteraz Ukrajine 220.000 delostreleckých granátov

Reklama
KK50 Štokholm - Na snímke šéf diplomacie EÚ Josep Borrell prichádza na stretnutie šéfov diplomacie èlenských krajín EÚ v Štokholme v sobotu 13. mája 2023. FOTO TASR/AP European Union High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell speaks to the media during an informal meeting of EU foreign affairs ministers, in Marsta, outside Stockholm, on Saturday, May 13, 2023. (Christine Olsson/TT News Agency via AP)

Zdroj foto: TASR

Krajiny Európskej únie dodali Ukrajine viac ako 200.000 delostreleckých granátov a vyše tisíc rakiet. Oznámil to v utorok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Krajiny EÚ odobrili 30. marca trojfázový akčný plán. Na jeho základe bude ukrajinským jednotkám počas nasledujúcich 12 mesiacov dodaných najmenej milión nábojov a tiež sa doplnia strategické zásoby členských štátov. Niektoré krajiny ich majú takmer vyčerpané.

Borrell uviedol, že Kyjevu bolo v rámci tohto plánu doteraz poskytnutých 220.000 delostreleckých granátov rôzneho kalibru a 1300 rakiet.

Jedna časť tohto plánu vyčlenila pre krajiny EÚ miliardu eur ako náhradu za delostreleckú muníciu, ktorú poskytli Ukrajine zo svojich zásob. Ďalšia miliarda eur je vyčlenená na pokrytie zmlúv o spoločnom obstarávaní týkajúcich sa nákupu nábojov kalibru 155 mm.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie