fbpx

Ako prvý upozornil na koronavírus. Teraz nemôže vstúpiť do laboratória, úrady ho šikanujú

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: X/ Amyyqin, Nature.

Vedec Čang Jung-čen, ktorý v roku 2020 ako prvý v Číne zverejnil mutáciu nového koronavírusu, čelí prekážkam zo strany čínskych úradov. Nesmie vstúpiť do svojho laboratória, proti čomu teraz protestuje, informuje portál Seznamzpravy.cz.

Virológ Čang Jung-čen bol prvým vedcom, ktorý v Číne publikoval mutáciu vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19. Zverejnil ju ale bez štátneho súhlasu, čo viedlo k tomu, že mu tamojšie úrady odvtedy sťažujú prístup k práci. Posledné „obmedzenie“ prišlo v pondelok, kedy bol Čang so svojim tímom vysťahovaný z ich laboratória.

Vedec sa následne rozhodol, že bude proti týmto praktikám protestovať. Svoj príbeh popísal na sociálnych sieťach a jeho príspevok pritiahol pozornosť širokej verejnosti. Všetko začalo cez víkend, kedy sa Čang chystal len klasicky vstúpiť do laboratória, avšak nepodarilo sa mu to.

Na znamenie protestu sa potom vedec usadil vonku, kde zostal napriek mrholeniu a dažďu.

„Neodídem, neskončím, idem za vedou a pravdou! Centrum verejného zdravia mňa a mojich študentov odmieta pustiť dovnútra laboratória! “ napísal v príspevku na čínskej sociálnej sieti Weibo, ktorý bol neskôr zmazaný.

Vláda si našla argument

Šanghajské klinické centrum verejného zdravia potom vo svojom online vyhlásení uviedlo, že Čangovo laboratórium sa renovuje a bolo uzavreté z „bezpečnostných dôvodov“. Dodali, že vedec aj s jeho tímom môžu využívať náhradné laboratórne priestory.

Vedec ale náhradné priestory okamžite zamietol. Tvrdí, že nespĺňajú bezpečnostné normy na vykonávanie výskumu, informuje Rmoutlook.com.

Čangove problémy s čínskymi úradmi začali v roku 2020. Vedec vtedy so svojim tímom sekvenoval vírus a napísal interné oznámenie, v ktorom čínske úrady varoval pred jeho potenciálnym šírením. Najvyšší čínsky predstaviteľ pre zdravotníctvo potom v reakcii na tieto zistenia nariadil dočasné uzavretie virológovho laboratória a samotný vedec sa dostal pod tlak úradov. Čang bol odvolaný z funkcie v Čínskom centre pre kontrolu a prevenciu chorôb a bola mu zakázaná aj spolupráca s niektorými jeho bývalými partnermi, čo obmedzilo jeho výskum.

Výsledky napriek vláde zverejnil

Zahraniční experti sa však čoskoro dozvedeli, že Čang a ďalší čínski vedci sekvenáciu vírusu získali – a že nemajú povolené ju zverejniť. Všetci však boli zvedaví, čo vedec zistil a tak sa predsa rozhodol verejnosti vyhovieť.

Vedec 11. januára 2020 sekvenáciu koronavírusu zverejnil, aj napriek tomu, že mu chýbalo vládne povolenie. Vďaka tomu sa zdravotníckym orgánom po celom svete podarilo zistiť prítomnosť vírusu v jednotlivých krajinách.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie